Nil Erkoçlar neden cinsiyet değiştirdiğini halka duyurdu! Nil Erkoçlar kimdir? Nil Erkoçlar'ın hayat hikayesi ve kariyeri, oynadığı dizi ve filmler..işte tüm detaylar....

Emret Komutanım Oyuncuları, Nil Erkoçlar Resimleri, Emret Komutanım foto Fato nil erkoçlar, Barbaros Şansal Nil Erkoçlar'ın erkek olmasına ne dedi. Sibel Üresin gönderme.

  Geçtiğimiz günlerde Erkek olduğunu ve yeni adının Rüzgar olduğunu açıklayan Nil Erkoçlar'ın yeni Fotoğraf ve resimleri izlenme rekorları kırdı.

Bir Gazete'ye röportaj veren Dizi oyuncusu Nil Erkoçlar Erkek olduğunu ve artık yeni isminin rüzgar olduğunu açıklamıştı. Nil Erkoçlar'ın bu kararı sonrası sosyal medya adeta yıkıldı diyebiliriz. Çünkü milyonlarca İnsan Nil Erkoçların yeni erkeklik fotoğrafları ve resimlerini Sosyal medyada arama rekorları kırdı. 

Nil Erkoçlar kimdir?-FOTO GALERİ
 
NİL ERKOÇLARA NE OLDU? 
Ünlü oyuncu Nil Erkoçların ameliyetla erkek olması gündeme bomba gibi düştü. Konu sosyal medyada bomba etkisi yarattı, binlerce kullanıcı nedenli, niçinli paylaşımlardfa bulunuyor. Hülya Avşar, Tuba Büyüküstün, Yasemin Ergene ve Hande Katipoğlu’yla birlikte rol aldığı Molped reklamlarıyla ünlenen oyuncu Nil Erkoçlar hakkında çok ilginç bir iddia ortaya atıldı.

“Emret Komutanım”, “Üvey Aile”, “Maskeli Balo”, “Çakıl Taşları” ve “Yamak Ahmet” dizilerinde oynayan, son olarak da Cem Yılmaz’la bir telekom şirketinin reklamında rol alan 27 yaşındaki genç oyuncunun ameliyatla cinsiyet değiştirdiği öne sürüldü. İddia, sosyal medyada ünlü oyuncunun kısa saçlı bir fotoğrafıyla yayınlandı.Nil Erkoçlar, iddia hakkında konuşmak istemedi, sadece “Herkes beni bu konu için arıyor, konuşmak istemiyorum” dedi. 

İlk açıklama ise genç oyuncunun kardeşi Nur Erkoçlar’dan geldi. Erkoçlar, haberlere Twitter’dan yazdığı mesajlarla tepki gösterdi: “Kardeşim her zaman kısa saçlıydı, rol gereği olmadıkça zaten hiçbir zaman kadınsı biri olmadı. Kısa saçlı hali şimdi mi olay oldu? Bir haberi ilan ederken o kişinin ailesini de düşünseniz... 

 
Bu haberle kime nasıl zarar verdiğinizi umarım az çok tahmin ediyorsunuzdur. Böyle bir durum yoktur. Benim güzel kardeşimi ve ailemi daha fazla üzmeyin lütfen. Bizim aile yapımız bu camiaya hiçbir zaman uymadı ve Nil’e de uymadı ki bıraktı bu işi. Ailenize bağlılığınız nasıldır bilmem ama Twitter’da yazılanlar yalandır!” Nur Erkoçlar, bu mesajlarını internet sitelerine haber olduktan sonra Twitter’dan sildi.

Farklı olduğunu hissettiğinde kaç yaşındaydın?

- 5 ya da 6…

Neydi peki farklılık?

- Görüntüm kızdı ama diğer kız çocukları gibi değildim. Barbie’lerle, bebeklerle oynamıyordum. Aklım fikrim erkek oyunlarındaydı. Evcilik oynanacaksa da ben mutlaka baba olacaktım. Sonra futbol oynamayı seviyordum. İyi de oynuyordum. Mahallede takıldığım çocukların hepsi erkekti. Farklıydım işte. Tam adını koyamıyorsun ama içinde hissediyorsun. 14’üme geldiğimde anladım ki, ben kız filan değilim, basbayağı erkeğim.

 

Ailen?

- Bana çok destek oluyorlar, hep oldular. Ama onların da yaşananları kabul etmeleri kolay olmadı. Ben ortanca çocuğum. Bir ablam, bir de kız kardeşim var. Bizimkiler benim erkek olmamı çok istemişler. Ama kız doğmuşum. Biyolojik olarak tabii!

Küçüklüğünde etek, elbise giydirilince rahatsız oluyor muydun?

- Hem de nasıl. 10 yaşında filandım, bir çocuk markasının erkek reyonundan şort veya tişört aldı annem, daha doğrusu ben seçtim, o da itiraz etmedi. Dünyalar benim oldu! İçinde kendimi en rahat hissettiğim giysilerimdi. Saçlarımı, Amerikan tıraşı kestirince de kendimi çok beğenmiştim. O halimle bir akrabamızın düğününde kızlar tuvaletine girecektim, orada çalışan biri, “Oraya giremezsin! Erkeklere girmen gerekiyor” demişti de ne kadar mutlu olmuştum. İçimde bitmeyen bir savaş vardı, ruhumla bedenim arasında...

Peki içindeki bu savaşı birilerine anlatabildin mi?

- Hayır. Çok uzun süre kendi içimde yaşadım. Zaten konduramıyorsun da kız gibi hissetmiyorum ama hissettiğim şeyin tam adını da koyamıyorum. Ergenlikte duvara tosladım. Çünkü fark ettim ki, kızlardan hoşlanıyorum. Tıpkı bir erkek gibi. Ama bir kadın bedeni içindeyim. Bu korkunç bir şey! İmalat hatası. Kadınları beğeniyorsun, onlardan heyecan duyuyorsun ama senin ambalajın da kadın. Üstelik güzel bir kadın. Fakat eşcinsel değilsin. Ben lezbiyen olmadığımı biliyordum. Hep doğuştan bana verilmiş o biyolojik bedenden kurtulmak istedim. Onu kırıp çıkmak, özgürlüğe kavuşmak istedim…

Peki regl olduğunda ne hissettin?

- Çok geç regl oldum. Lise sondum. Zaten kız bedenimdeki her şey çok geç gelişti. Memelerim de geç çıktı.

“Daha zayıf olayım, kadınsı kıvrımlarım olmasın” gibi düşüncelerin…

- Yok, zaten zayıftım. Çok fazla ‘kadın formu’nda değildim.

Peki ruhsal olarak ne tür değişimler yaşıyordun?

- Hapishanede gibiydim. İçinden kıstırıldığım bedenden sürekli çıkmak, kurtulmak istiyordum. Bedenim kadındı, ruhum erkek. Ve nasıl yaparım da bedenimi ruhumla özdeşleştirebilirim diye uğraşıyordum. Sırf ruhsal tatmin için gidip erkek dükkânlarından alışveriş yapıyordum ama o da kesmiyordu. Hep bir şeyler eksik kalıyordu.

Lisede filan hiç zorluk yaşamadın mı?

- Yaşamaz mıyım, yaşadım ama hep içimde. Diğer kız arkadaşlarım nasılsa, ben de öyleydim görünüşte, hep etek giymek zorundaydım. Öyle görünmez listeler var, kadınsan şunları şunları yapacaksın, erkeksen bunları, bunları. Ben hep “Başkaları ne der?” düzenine göre hayatımı sürdürdüm.

Şu an karşımda bir erkek duruyor. Ama google’daki fotoğraflarına baktığımda da çok güzel bir kadın…

- Bu benim hem ödülüm hem lanetim. Bu dünyaya kadın bedeninde gelmişim, üstelik güzel bir kadının bedeninde. Güzellik tuhaf bir şeytan tüyü. Küçüklüğümden beri, “Ne güzel bir kızsın sen!” laflarıyla büyüdüm. Güzel olmak karşılıksız sevilmemi sağlıyordu. Beni hiç tanımayan insanlar sırf şirin, tatlı, güzel buldukları için benimle ilgileniyorlardı. E bu da kimsenin kolay kolay vazgeçebileceği bir şey değil, hepimiz sevilmek istiyoruz. Ama ne yazık ki, kendimi bir gün olsun kadın gibi hissedemedim.

Oyunculuk kariyerin…

- 10 yaşındaydım annemle birlikte bir cast ajansına yazıldım. O gündür bugündür oyunculuk yapıyorum. Reklamlarla başladım, sonra diziler geldi. İlki Molped reklamıydı, 15 yaşındaydım o zaman. İlk dizim ‘Seni Yaşatacağım.’ Berna Laçin’in kızını oynadım, sonra Kadir İnanır’la oynadım ve gerisi geldi, 16 senedir bu sektörün içindeyim…

Oyunculuğunun, durumunu gizlemekte bir faydası oldu mu?

- Oldu. İyi oyuncuymuşum demek ki, kimse bir şey anlamadı. Ama ‘hayatımı kolaylaştırdı mı’ diye sorarsan, hayır. Düşünme fırsatım bile olmadı. Sürekli çalışıyordum. Hiç durmadan. Kendi içime dönüp düşünebileceğim bir zaman kalmıyordu bana. Sadece iş. Sadece iş. Ve o işin ardı arkası kesilmedi.

Peki bu kadar güzel bir kadına asılmıyor muydu adamlar?

- İşte esas sorun oydu. Erkekler sürekli laf atıyor, beraber olmak istiyor, anlatamıyorsun. Hep susmak zorunda kalıyorsun. Her şeyi kendi içimde yaşadım. Ben kadın bedeniyle oyunculuk yaptığım dönemde, bir görüşmeye gideceğim zaman, o dişi kıyafetleri giymeden banyoda ağlardım. Çok zordu. Parlatıcı sürmek bile işkence gibi geliyordu bana. Kadınların hoşuna gider güzelleşmek, süslenmek, makyaj yapmak ama ben kadın değilim ki, nefret ediyordum. Hele topuklu ayakkabı giymek… Şu an o kadar rahatım, özgürüm ki, oynamama gerek yok, kendimim. Senelerce oynadım. Tamam dizilerde oyuncuydum ama onun dışında kendi gerçek hayatımda da oynuyordum Nil diye bir kadını. Sadece kamera önünde değil yani. Sete gittiğimde de bir kadın gibi davranmam gerekiyordu, el hareketlerimden mimiklerime kadar, oysa içimde fırtınalar kopuyordu...

Ailenden kimse, “Tedavi olacaksın. Psikiyatristlere götüreceğiz seni. Düzelteceğiz” filan demedi mi?

- Ben içimdekileri dışa vurmuyordum ki. Anneme 5 sene önce anlatmaya başladım. 5 yıl önce ona dedim ki “Ben kadınlardan hoşlanıyorum!”

Eeee…

- “Nasıl yani?” dedi. Beni lezbiyen zannetti. Yanlış anlamasın diye, “Ama ben eşcinsel değilim” dedim, “Kadınlardan kadın gibi hoşlanmıyorum, kadınlara karşı erkek gibi hissediyorum.” Zaten o yüzden bu yola girdim, o yüzden ameliyat oldum, o yüzden hormon alıyorum. Özüme dönüyorum. Özüm bu benim. Bir bütün olmaya çalışıyorum. İnsan her şeyden önce kendini sevmeli, ben kendimi sevmiyordum, kendimle barışık değildim. Ancak bu ameliyattan sonra barışabildim.

Ameliyatı olmaya ne zaman karar verdin?

- Son bir senedir yaşadığım psikolojik sorunlar çok ağır gelmeye başladı. Tamam çevreye karşı rol yapıyordum ama artık bünyem kaldırmamaya başladı. Kadınsın ve oyuncusun ya, “Niye hep kısa saçlısın?” diyorlardı, gittim saçlarıma kaynak yaptırdım. Bir taraftan da işimi iyi yapmak istiyordum fakat böyle davrandıkça da kendimden uzaklaşıyordum. Bu çelişkiler yüzünden sorun ağırlaşıyordu.

Peki insan ameliyata girerken ne hissediyor?

- Girerken değil de, çıktığımda ne hissettiğimi söyleyeyim: Yeniden doğmuş gibi hissettim. Nil öldü, Rüzgar doğdu.

Göğüslerin kesildi mi?

- Evet. Penis mi yapıldı?

- Evet. Bacağımdan kemik alındı, üzerine bir de kas dokusu eklendi. Hormon almak nasıl etkiliyor insanı?

- Sinirli oluyorsun. Yavaş yavaş kafa yapının da değiştiğini görüyorsun. Şu an daha iyiyim. Daha alışmış durumdayım. Ama cinsiyet değiştirme operasyonu ve süreci gerçekten zor ve eziyetli. Kimse bunu spor olsun diye, zevk olsun diye yapmak istemez. Katlanması kolay bir şey değil. Buna katlanıyorsan demek ki ortada 26 yıldır süren bir zorunluluk hali var.

Bu kadar set, diziler, insanlar… Hiçbir şeylerden şüphelenmiyorlar mıydı?

Bu kadar mı iyi gizliyordun?

 

- Evet iyi gizlemişim. Zaten işime gidiyordum, merhaba, merhaba, işi bitirip eve dönüyordum.

Peki adamlar memene bakıyorlar, popona bakıyorlar, yatağa atmak istiyorlar…

- Kusacak hale geldim. Bir yere kadar ruhun dayanıyor sonra mümkün olamıyor. Artık ben bu bedenle devam edemeyeceğimi anladım. Ya bu beden bitecekti ya da ben…

Bunun dışında gizli bir hayatın var mıydı?

- Ben hayatım boyuncu hiçbir erkekle birlikte olmadım, sevişmedim. Hiç erkek sevgilim olmadı. Hoşlanan insanlar oldu ama cinsel olarak hiçbir erkekle olmadım. Hep kadınlarla birlikte oldum. Ama bunu saklamak durumundaydım. Bir dizi yemeği oluyor mesela, “Erkek arkadaşın gelmiyor mu?” Hani “sevgilim sevgilim” diye lafını ediyorum ya, “Nerede sevgilin?” diyorlar, “Niye getirmedin” diyorlar, her defasında bir başka yalan söylemek zorunda kalıyordum.

Peki içince… İçindeki erkek ortalığa çıkmıyor muydu?

- Hayır hiçbir zaman.

En zorlandığın dönem hangisiydi? Şimdi mi?

- Hayır, şu an bir kalıbın içinden çıkıp, özgürlüğüme kavuştuğum dönem. Kendimi kuşlar kadar hafif hissediyorum. Çünkü yalan konuşmaktan nefret eden bir insanım ve hayatım yalandı. Nil olarak var olduğum müddetçe ben bir yalandım.

Burada insan birini suçluyor mu? Ya “Ben neyim?” diye kendi kendine kahrediyor mu?

- Yok kimseyi suçlamadım. Erkek olduğumu biliyordum. Bu konuda bir tereddüdüm yoktu. Sorun, kendimi yansıtamıyordum. O yüzden de kimseyle samimi olamadım, hep bir mesafe vardı insanlarla aramda. Bir ortama girmek istemiyordum, sohbet etmek istemiyordum, çünkü ben, ben değildim. İşim biter, ben giderdim.

Bu anlattığın 26 yıllık yalnızlık…

- Biraz öyle. Her şeyi kabul ederek bu yola girdim. İnsanların beni kabullenmesini de beklemiyorum. İsteyen eder, istemeyen etmez. Ama benim gerçeğim bu, ben erkektim, sadece bedenim farklıydı, şimdi özüme döndüm.

Ameliyata nasıl karar verdin?

- Hep erteliyordum. Biraz sonra, biraz daha sonra… Ama bir baktım ki kendin gibi olamadığın zaman, her şey ‘emanet’ duruyor. İstediğin kadar para kazan, o da tatmin etmiyor. Ben parayı değil, kendim olmayı tercih ettim. Oyunculuğu bırakmayı bile göz aldım…

Peki ameliyata karar verince hemen “Gel” dediler mi?

- Hayır, tabii ki öyle değil. İki sene Çapa’ya gittim. Çeşitli testler yaptılar. Psikolojik tedavi uyguladılar. Ben her terapide hissettiklerimi anlattım. Bir süre sonra doktor kararıyla hormon almaya başladım, yedi aydır kullanıyorum. İki senenin sonunda da “Artık kadından, erkek bedenine geçmeye hazırdır” diye heyet raporu aldım. O rapor olmadan ameliyat olabilmek mümkün değil.

Ünlü olman ekstra sorun yarattı mı?

- E, o yüzden gündeme geldim. Ama unutmasınlar ki, benim de bir ailem var. Bu süreçte onların da hırpalanmasını istemiyorum.

Bu anlattıklarında ‘yanlış’ olan ne var ki? İnsanlar seni neyle suçluyorlar?

- Suçlama değil de çok alışılagelen bir durum değil. O yüzden…

Basında ve sosyal medyadaki kendinle ilgili haberleri okuyunca ne hissediyorsun?

- Benim hayatım, benim seçimim, benim cinsel organım… Kimseyi ilgilendirmez. Kimseye laf düşmez. Böyle düşünüyorum.

kaynak:Hürriyet/Ayşe arman 

SİBEL ÜRESİNDEN GÖNDERME

Cinsiyet değiştirerek bir anda Türkiye'nin gündemine oturan Nil Erkoçlar, televizyon programlarının da vazgeçilmez tartışmalarından biri oldu. Beyaz Tv ekranlarında Barbaros Şansal ve Sibel Üresin ünlü oyuncunun cinsiyet değişikliğini yorumladı.

"DİN BUNA SICAK BAKMIYOR"
Evlilik danışmanı Sibel Üresin, İslam dininin cinsiyet değiştirilmesine onay vermediğini hatırlatarak, "İslam buna onay vermiyor. Ben insanların görüşlerine saygı duyuyorum. Kişisel tercihi kendisini bağlar. Allah'ın rahmeti gazabından daha büyüktür. İnsan olduğu için saygı duyuyorum. Din buna sıcak bakmıyor. Kadın fahişelik yapıyordur ne yapacağız buna. Rabbim göründüğümüz gibi olmayı bize nasip etsin" dedi.

"HİÇBİR ŞEY SONRADAN OLMAZ"
Barbaros Şansal ise ünlü oyuncunun tercihiyle ilgili Sibel Üresin'in aksine daha olumluydu. Şansal, Nil Erkoçlar'ın cinsiyet değiştirmesiyle ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: "İnsanlar doğarken dinleri, adlardını dillerini kolayca özgürce seçemiyor. İslam hiç bir şekilde tercihle cinsiyet değiştirmeye sıcak bakmıyor. Doğuştan çift cinsiyetli doğduysanız idrar yolunuzda hangi cinsiyetin içindeyse o yöne operasyon yapılarak o cinse gitmesi konusunda açıkca gelenekler var. İlahiyatçılardan Diyanet'ten bunları öğrenebiliriz. Hiç bir şeyin sonradan olunmadığına inanıyorum."

Beyaz Tv'de "Uyan Türkiyem" programına katılan Modacı Barbaros Şansal ünlü oyuncu Nil Erkoçlar'ın cinsiyet değiştirmesini yorumladı.

Barbaros Şansal, "İnsanlar doğarken dinleri, adlardını dillerini kolayca özgürce seçemiyor. İslam hiç bir şekilde tercihle cinsiyet değiştirmeye sıcak bakmıyor. Doğuştan çift cinsiyetli doğduysanız idrar yolunuzda hangi cinsiyetin içindeyse o yöne operasyon yapılarak yapılarak o cinse gitmesi konusunda açıkca gelenekler var. İlahiyatçılardan Diyanet'ten bunları öğrenebiliriz. Hiç bir şeyin sonradan olunmadığına inanıyorum. Yaratan Allah onuda Allah yarattı. Her canlı eşit yaşam hakkına sahiptir. Cinsiyet değiştiren arkadaşlarımız var. Türkiye Cumhiyeti Dünya'da doğarken vatandaşına 2 ayrı nüfus cüzdanrı veren tek ülke. Afganistan'da bil tek nüfus cüzdanı var. Ehliyet ve banka kartlarımız tek renk? Neden Nüfus cüzdanları tek renk. Türkiye'de 2012 yılında 120 bebek vajinasız doğdu. Sağlık Bakanlığının istatistiği burda Onuda yaratan Allah. Cinsel farklılıktan önce vicdan özgürlüğünü konuşalım" dedi.

Şansal, Genel seçimlerde TBMM'de milletvekili olmak için çalışacağını belirterek, "Hiç bir partiye yakın değilim, bağımsız olarak meclise girmek istiyorum" dedi.


YORUMLAR