Nakavt oyunu ABD'de olay oldu

Gençlerin oynadıkları “nakavt” diye bilinen hastalıklı bir oyun, ABD genelinde emniyet kuvvetlerinin dikkatini çekmeye başladı.

GazeteA24.com » dünya » Nakavt oyunu ABD'de olay oldu

Görünüşe bakılırsa söz konusu “oyunda” gençler, insanları tek bir darbeyle yere yığma amacıyla önlerine çıkan yabancıları yumrukluyorlar.

CNN’in haberine göre bu oyun kapsamında yapılan saldırılar ölümle sonuçlanabiliyorlar. New Jersey, Hoboken Dedektifi Anthony Caruso, Ralph Santiago (46) isimli evsiz bir adamın 10 Eylül akşamı tek başına Hoboken’de yürüdüğü sırada birden arkasından bir darbe aldığını belirtti.

Önceki dönemlerden bir beyin yaralanması bulunduğu öğrenilen Santiago, aldığı darbe sonucu yere yığıldı. Bedeni, bir dövme demir parmaklığa çarpan adam, parmaklıkların bir kısmının vücudunu delmesi sonucu öldü.

Bölgeden alınan bir güvenlik kamerası kaydında olay yerinden kaçan üç genç görüldü. Olaydan iki hafta sonra gençlerin polis tarafından tutuklanıp, Santiago’nun ölümüyle ilgili olarak itham edildikleri belirtildi. Caruso, söz konusu saldırının nedensiz işlendiğini belirtti.

 

Benzer olaylara New York, Illinois, Missouri ve Washington’da da rastlandı.

En yeni saldırılardan biri Cuma günü yaşandı. Cuma günü bir adamın Brooklyn’deki bir sokakta yumruklandığı belirtildi. Olaya ilişkin olarak dört kişiyi sorguya alan polis, 28 yaşındaki Amrit Marajh isimli kişiyi tutukladı.

Polisten gelen bilgiye göre Marajh, nefret suçu olarak ağır ceza gerektiren saldırı, nefret suçu olarak saldırı ve üçüncü derece saldırı suçuyla itham edildi. Kings County Bölge Savcılığı Ofisi sözcüsü Mia Goldberg’in dediğine göre Marajh, Cumartesi günü hakim karşısına çıkartıldı.

Gençlik dönemi şiddet olayları uzmanı Chuck Williams, gençler arasındaki saldırganlıktan medyayı ve ebeveynleri sorumlu tuttu. Olumsuz ilginin çoğu kez ödüllendirildiğini belirten Williams, “Bu Amerika. Amerika şiddeti seviyor ve aynı şekilde çocuklarımız da. Şiddeti çocuklarımıza pazarlıyoruz ve sonra da niye şiddet içeren kişiler olduklarını düşünüyoruz” dedi.

Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi’nde (Drexel University) psikoloji ve eğitim profesörü olan Williams, bazı gençlerin ilgi çekmek için her şeyi göze alabilecek nitelikte olduklarını belirtti.

Williams, “Bu çocuklar sonuçları farkındalar…(Çocuklar) tutuklanmak istiyorlar. Yakalanmak istiyorlar çünkü o kötü şöhreti istiyorlar” dedi.

New York’ta bu sonbaharda yedi “nakavt” olayına rastlandığı belirtildi. Polis sözcüsü Komiser Muavini Brendan Ryan, olaylardan bazılarının iddialara göre özellikle Yahudilere yönelik olduğunu bu sebeple de nefret suçu olarak sınıflandırıldıklarını belirtti.

Yakın zamandaki saldırılara rağmen Ryan, New York polisinin henüz bir “nakavt” trendine ilişkin bir kanıt görmediğine dikkat çekti.

Brooklyn’de yaşanan saldırılara atıfta bulunan Hakaret Karşıtı Birliğin (Anti-Defamation League) New York bölge direktörü Evan Bernstein, “NYPD’nin (New York Polis Teşkilatı) ve özellikli Nefret Suçu Timi’nin, bu olayların iddia edilen faillerini bulmak için doludizgin çalıştıklarını biliyoruz” dedi.

Brooklyn, Crown Heights sakini ve Yahudi Geleceği Birliği’nin (Jewish Future Alliance) yönetici direktörü Haham Yaacov Behrman, saldırı kurbanlarının birçoğunun çocuk olduğunu belirtti. Behrman’ın, meseleyi görüşmek üzere geçen hafta siyah liderlerle bir araya geldiği kaydedildi.

Çarşamba günü NYPD Emniyet Müdürü Raymond Kelly’nin, sekiz “nakavt” saldırısının gerçekleştiği Crown Heights’e ekstra polis memurları yerleştirdiği kaydedildi.

Pittsburgh polisi sözcüsü Diane Richard, bölgede “nakavt” oyunu söylentilerinin ilk kez geçen yıl ortaya çıktığını belirtti.

Richard, 2012 Ekim ayında bir grup gencin James Addlespurger isimli 50 yaşındaki öğretmene yaklaştığını ve gençlerden birinin öğretmenin yüzüne yumruk attığını belirtti. Addlespurger’in aldığı darbe sonucu düşüp başını beton zemine vurduğu belirtildi. Richard, diğer birçok saldırı gibi bu saldırının da güvenlik kamerasına takıldığını ve sonrasında 15 yaşındaki bir çocuğun tutuklandığını söyledi. Söz konusu saldırının belli bir oyun kapsamında yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

NYPD’den Kelly, yakın zamanlı haberlerden dolayı New York’ta taklit olayların yaşanmasından endişe duyduğunu belirtti.

Konuya ilişkin olarak Cuma günü konuşan Kelly, “Bir olaya ya da bir tür suç faaliyetine dikkat çektiğiniz vakit, bazı insanlar bunu taklit etmeye çalışır…Bu daha önce gördüğümüz bir fenomen” dedi.

Çarşamba günü New York Eyalet Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Jim Tedisco, “Nakavt Saldırısı Engelleyici Yasası” (Knockout Assault Deterrent Act) isimli yeni bir yasa tasarısı sundu. Tasarı, rastgele gerçekleşen saldırılarla itham edilen gençlerin yetişkin olarak yargılanmalarını öngörüyor.

Tedisco, “Gençlik, bu tür bir davranışın bahanesi olmamalı” şeklinde konuştu.

Bu arada Dedektif Brian Sessa, New York’taki saldırıların münferit mi ya da büyük bir fenomenin parçası mı olduklarının “henüz belirlenmediğini” belirtti. Ayrıca NJ polisi, Hobeken’de saldırıya uğrayan Santiago’nun ölümünden bu yana bölgede o tür başka bir olay görmediklerini söylediler.

Richard, yürürken akıllı telefonlarını kontrol eden ya da müzik dinleyen kişilerin dalgın olabilecekleri için saldırıya daha açık oldukları yönünde uyarıda bulundu.

Geçen hafta Yahudi ve Afro-Amerikan toplum liderleri, gençler arasındaki ilişkileri düzeltmek amacıyla New York’ta bir araya geldiler. Görüşmenin büyük bir bölümü “nakavt” saldırılarına ayrıldı.


YORUMLAR