18 Nisan 2014 Cuma
   18.02.2014 22:22:02

Muhteşem Yüzyıl Fragmanı 124.Bölüm Fragmanı yayınlandı seyret İZLE / Star Tv

Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm 1.Fragmanı izle, Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm 2.Fragmanı izle.

Muhteşem Yüzyıl'da ipler koptu, artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak, olamayacak!

Şehzade Mustafa özbabası tarafından 38 yaşında idam ettirildikten sonra, sıra onun çocuklarına geliyor. Taşlıcalı sancağa haberi yetiştirir yetiştirmez, Mahidevran  Şehzade Mustafa'nın çocuğunu uzaklaştırmak için acele eder. Hürem dışında ise herkes yıkılmıştır çünkü ne de olsa artık nasılsa her halikarda tahta kendi çocuğu geçecektir. 

123. bölüm özeti:

12 Şubat’ta ekranlara gelen Muhteşem Yüzyıl 123. Bölüm de Şehzade Mustafa babası tarafından idam ettirildi. İşte bu idam sahnesinden sonra şimdi Muhteşem Yüzyıl 124. Bölüm büyük bir merak ile bekleniyor. Ancak neler olacağını anlamak için MUHTEŞEM YÜZYIL 124. Bölüm 1. Fragmanı izle mek yeterli olacak gibi gözükmüyor. Muhteşem Yüzyıl full izle meye ne dersiniz?

Size kısaca o fragmanı anlatalım ve ipuçları verelim istedik. İşte Muhteşem Yüzyıl 124. Bölüm de olacak olanlar!

Şehzade Mustafa İran’a has bir halının üzerinde çıkartılıyor Kanuni Sultan Süleyman’ın otağından. Otağ denilen burada çadır elbette. Bu halının bir mesaj içerdiği de tahminler arasında.

Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm 2.Fragmanı yayınlandı

Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm Fragmanı yayınlandı 19 Şubat Çarşamba

Muhteşem Yüzyıl'ın durdurulması için savcıya başvurdu

Bursa’da televizyonda yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziden etkilenen 47 yaşındaki Hasan Köz dizinin yayınının durdurulması için savcılığa başvurdu.

Bursa’da televizyonda yayınlanan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziden etkilenerek Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan 47 yaşındaki Hasan Köz, bu kez de dizinin yayınının durdurulması için savcılığa başvurdu.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından boğdurulması ardından Bursa’da oturan Hasan Köz, geçen hafta Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na giderek, Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Rüstem Paşa ve adının tespit edilmesini istediği diğer şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu. 'Şüpheli' olarak gösterdiği Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında 'Halkı kin ve nefrete sürüklemek' ve 'Azmettirerek boğdurmak' suçlarından yargılanmalarını isteyen eden Köz, dilekçesinde şüphelilerin adresini 'Topkapı Sarayı/İstanbul' olarak gösterdi.

Muhteşem Yüzyıl - Aşk Mektupları (Özel Video) (14 Şubat Sevgililer Günü - Valentine's Day Özel Video)


Şehzade Mustafa’nın katillerinin bulunarak cezalandırılmasını ve şehzadeye itibarının iadesine karar verilmesini isteyen Köz, dün bir kez daha savcılığa başvurarak, dizinin yayınlanmaması için yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istedi.

TÜRBEYE BEYAZ GÜL BIRAKTI

Muradiye Külliyesi’nde bulunan Şehzade Mustafa’nın türbesini ziyaret eden Hasan Köz, restorasyon devam ettiği için türbe kapısına beyaz gül bıraktı.

Burada açıklama yapan ve ilk başvurusuyla ilgili de bilgi veren Hasan Koz, Şehzade Mustafa’nın itibarının iade edilmesini, Osmanlı hanedanının özellikle Hürrem Sultan’ın torunlarının özür dilemesini istediğini söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın unvanının geri alınmasını da talep ettiğini kaydeden Köz, “Çünkü evlat katilinin bir devlet başkanı olarak anılmasını istemiyorum. Çünkü devlet başkanları hümanist olmalı insancıl olmalı evladını öldüren milletini de gözünü kırpmadan öldürür” dedi.

PROF. DR ORTAYLI VE MURAT BARDAKÇI’YI TANIK OLARAK GÖSTERECEK

Kanuni Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’nın yedi yaşındaki oğlu Mehmet ile diğer oğlu Şehzade Beyazıd’ı da öldürdüğünü vurgulayan Köz, şöyle devam etti:

”Dizide bu sahneyi görmek istemediğim için mahkemeden dizinin yayınına son verilip yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için müracaat ettim. Tarihe ışık tutmak için Prof. Dr. İlber Oltaylı ve tarihçi Murat Bardakçı’yı tanık olarak göstereceğim. Ayrıca İran Devletinin belgelerine ulaşıp bunları da kanıt olarak mahkemeye sunacağım. Çünkü insanlık suçu zaman aşımına uğramaz, bundan dolayı bu davayı açtım. Dava sonuçlanıncaya kadar her gün Şehzade Mustafa’nın türbesini ziyaret edip kapısına beyaz gül bırakacağım.”

Tarih kitaplarının yeniden yazılması gerektiğini de kaydeden Köz, “Resmi tarih çok yanlış ve eksik veriliyor. Devlet arşivlerinin tamamen açılıp gerçeklerin ortaya çıkarılması için tarihin bilim adamları tarafından incelenip insanlara sunulmasını istiyorum” dedi.

Savcılıktan davayla ilgili olarak takipsizlik kararı çıkması halinde ise karara itiraz edeceğini de ifade eden Köz, “Takipsizlik çıkarsa yasal olan oturma eylemi gibi demokratik hakkımı kullanacağım” diye konuştu. (DHA)

124. bölüm fragmanı

Muhteşem Yüzyıl dizisi Son Dem oyuncuları (Muhteşem Yüzyıl 4. sezon)

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
HALİT ERGENÇ

Dönemin cihan imparatoru nam-ı diğer Muhteşem Süleyman. Yürürlüğe koyduğu kanunlar kadar Hürrem Sultan'la yaşadığı aşkla da dillere destan olmuş, Osmanlı imparatorluğu'nun en güçlü padişahı. 46 yıllık uzun saltanatında, Habsburg Hanedanı'na karşı Macaristan ve Akdeniz'de, Barbaros ile kazandığı hakimiyet alanını Safevilere karşı Irak bölgesini Osmanlı topraklarına katarak pekiştirdi.

 HASEKİ HÜRREM SULTAN

VAHİDE GÖRDÜM

Ukrayna'dan ganimet olarak Osmanlı sarayına gelen Hürrem Sultan'ın kaderi burada değişti. Zekası ve güzelliğiyle Süleyman’ı etkiledi ve şehzadeler doğurarak Haseki Sultan mertebesine ulaştı ve gücü arttı. Hürrem Sultan, tarihte "Kadınlar Saltanatı" denilen Harem'in güçlü kadınlarının iktidarı paylaştıkları dönemin başlatıcısı olarak bilinir.

 MAHİDEVRAN SULTAN

NUR FETTAHOĞLU

Kanuni Sultan Süleyman'ın şehzadelik günlerinden beri gözdesi olan haseki sultan. Kanuni tahta çıkmadan önce doğan Şehzade Mustafa'nın validesidir. Arnavut kökenli bir aileden gelen ve asıl adı Rosne Pranvere olan sultanın Hürrem Sultan ile olan çekişmesi karakterin dizideki en önemli özelliğidir. Hürrem Sultan'la giriştiği iktidar kavgasında Valide Sultan, Hatice Sultan ve Pargalı İbrahim'in desteğini almıştır. Valide Sultan'ın felç geçirmesi ile birlikte haremi yönetme görevini almıştır fakat Hürrem Sultan'ın gayretleriyle bu görevden azledilerek bir şehzade annesi olarak görev gereği Manisa Sarayı'na, oğlu Şehzade Mustafa'nın yanına gitmiştir. Oğlunun katlinden sonra uzun bir süre Bursa'da yokluk içinde yaşamaya mahkum edilmiştir.

 NURBANU SULTAN

MERVE BOLUĞUR

Şehzade Selim'in hasekisi. Venedikli soylu bir ailenin kızı olan Cecilia Venier-Baffo Barbaros tarafından köle olarak payitahta getirilmiştir. Şehzadelik döneminde Sarı Selim'i kendisine aşık etmeyi başarmış ve daha sonradan oğlu III.Murad 'ın tahta çıkmasıyla Valide-i Atik Sultan unvanını almıştır. Tarihte Hürrem Sultan'dan sonraki en güçlü haseki sultandır.

 ŞEHZADE MUSTAFA

MEHMET GÜNSÜR

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mahidevran Haseki'den doğan büyük şehzadesi. Görev yeri olarak taht sancağı Manisa'ya atanır. Hürrem Sultan'ın oyunları sayesinde sancak yeri değiştirildikten ve uzun bir entrika sürecinden sonra babasının emriyle canı alınır.

 MİHRİMAH SULTAN

PELİN KARAHAN BEKİROĞLU

Hürrem ve Sultan Süleyman’ın biricik kızı, evlendirildiği Rüstem Paşa ile birlikte Şehzade Mustafa ve ekibine karşı Hürrem Sultan'ın en önemli partneriydi. Güzelliği ve kültürüyle ünlü olan Mihrimah Sultan, dizide bu yıllarda Taşlıcalı Yahya Bey'in aşkı olarak sunulur. Döneminin en zengin kadını olan Sultan, annesiyle birlikte kardeşi Bayezit'i tutmuş, Hürrem Sultan'ın ölümüyle Selim'in tahta çıkmasına çalışarak, babasının, Sultanlar 2. Selim ve 3.Murad dönemindeki siyasi gücünü de korumuştur.

 RÜSTEM PAŞA

OZAN GÜVEN

Sinan ile birlikte Hırvatistandan devşirilen Rüstem Paşa'nın kardeşi de 1550-54 arasında Sinan Paşa olarak kapdan-ı derya oldu.Sultan'ın Mirahuru ve sonra Diyarbakır Beylerbeyi oldu. Hürrem Sultan'a yakınlığı nedeniyle 1539'daki Şehzade Bayezit ve Cihangir'in sünnet düğünlerinde Mihrimah Sultan'la evlendirildi.1544-53 yılları arasında tutumlu, sert ve muktedir yönetimiyle vezir-i azamlık yaptı, ancak Şehzade Mustafa'nın katlinde rolü olduğu bilindiğinden şehzadenin boğdurulduğu gün yeniçerilerin baskısıyla azledildi. Hayatını Hürrem Sultan'ın hünkara yazdığı rica mektubuyla kurtardıktan sonra 1555 yılında yine Hürrem Sultan'ın etkisi ile idamında rol aldığı vezir-i azam Kara Ahmed Paşa'dan sonra öldüğü 1561'e kadar vezir-i azam oldu.

 ŞEYHÜLİSLAM EBUSUUD EFENDİ

TUNCEL KURTİZ

İstanbul Kadısıyken, yeniden kaleme aldığı kanunlarla ve Kur'an tefsiriyle tanınan,1545-74 arasında tarihin en uzun süre Şeyhülislamlık makamında kalan ünlü hukuk alimi. Kanuni dönemine Mimar Sinan ve Barbaros Hayreddin Paşa ile birlikte karakterini veren en önemli şahsiyetlerdendir.

 ŞEHZADE SELİM

ENGİN ÖZTÜRK

Sarı Selim olarak anılır (28 Mayıs 1524, İstanbul – 15 Aralık 1574, İstanbul), 11. Osmanlı padişahı ve 90. İslam halifesidir. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur. (1566-1574) yılları arasında Osmanlı Devleti’ni idare etti. Babasının ölümü üzerine, onun tek oğlu olarak 1566 tarihinde on birinci padişah olarak tahta geçti. Dedesi I. Selim, gibi 8 yıl taht’a kalarak kısa bir iktidar dönemi yaşadı. Padişah olur olmaz ilk seferini Batı’ya yaptı. Ülke sınırlarını Orta Avrupa’ya kadar genişletti. Ülkesinin Doğu bölümünde gelişen olaylar sebebi ile Tatarlarla, Özbeklerle, Çerkezlerle ve Gürcülerle savaştı. Basra, Bağdat, Kıbrıs, Tunus kayıtsız şartsız teslim olanlar arasındaydı. Babası gibi ülkesinin denizlerde de egemenliğini genişleterek, deniz egemenliğine önem verdi.

 ŞEHZADE BAYEZİD

ARAS BULUT İYNEMLİ

Şehzade Sultan Bayezid (d.1525 İstanbul - ö.25 Eylül 1561 Kazvin), Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olma üçüncü şehzadeleridir. Kütahya, Konya ve Karaman sancak beyliklerinde bulunmuştur. Annesi Hürrem Sultan'ın koruması ile kendini tahtın varisi olarak görmeye başlamış ancak annesi Hürrem Sultan öldükten sonra güçsüz kalmıştır. Ablası Mihrimah Sultan'ında Şehzade Selim'in tarafını tutmasıyla kendisine taraftar toplamaya başlamıştır. Babası ise henüz sağ iken kardeşi Şehzade Selim ile giriştiği taht mücadelesinde yenilmiş; sığındığı İran Şahı’nın sarayında babasının adamları tarafından oğulları ile birlikte boğularak öldürülmüştür.

 ŞEHZADE CİHANGİR

TOLGA SARITAŞ

Şehzade Sultan Cihangir (d.1531, İstanbul - ö.1553, Halep), Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan dördüncü oğlu. Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Kendi öz kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Cihangir'in en çok sevdiği kardeşi hep Şehzade Mustafa olmuştur. Ağabeyinin 1553 tarihinde Nahcivan Seferi sırasında padişahın otağında boğdurulması sebebiyle buna dayanamayan Cihangir aynı sene Halep'te hayatını kaybetmiştir. Babası Kanuni, onun adına Cihangir adlı semt kurdurmuştur.

 TAŞLICALI YAHYA

SERKAN ALTUNORAK

Yaşadığı dönemin Fuzûlî'den sonra en ünlü mesnevi şairi ve dukakinzade. Şehzade Mustafa'nın sağ kolu ve can yoldaşı. Şehzade Mustafa'nın ölümü nedeniyle yazdığı Şehzade Mersiyesi ile ünlüdür.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!