Marmaray'ın yapımı belgesel oluyor

29 Ekim'de büyük bir coşkuyla açılan Marmaray, National Geographic kanalında belgesel olarak yayınlanacak.

GazeteA24.com » kültür-sanat » Marmaray'ın yapımı belgesel oluyor

Asrın projesi Marmaray, dünyayı kendine hayran bıraktı. Denizin 63 metre altına indirilen tüp geçit sayesinde, Asya'dan Avrupa'ya 4 dakikada gitmek mümkün hale geldi. Ancak mega kentte olması beklenen deprem, 'güvenlik meselesini' yeniden gündeme getirdi.

DÜNYA BELGEYLE KONUŞTU
Yetkililer, tüm istasyonları tamamlandığında günde 1 milyon yolcu taşıması beklenen Marmaray'ın 'güvenli' olduğunu söyledi. Deniz altına döşenen raylı sistem, National Geographic kanalında belgesel konusu oldu. Uzmanlar, tüp geçitin yapılış aşamalarını ekrana yansıtıp, Marmaray'ın depreme dayanıklılığını tartıştı.

DEPREMDE EN GÜVENLİ YER MARMARAY
Yabancı otoriteler, yapımında Japon şirketlerin de bulunduğu raylı sistemin, Anadolu Fay Hattı'nın 20 kilometre yakınından geçtiğine dikkat çekerek, 'İstanbul'u 7.5 şiddetinde bir deprem bekliyor. Kentin en güvenilir yeri ise Marmaray. Her yer yıkılsa bile tüp geçit dimdik ayakta kalır. Marmaray'da herhangi bir yıkım söz konusu olmaz' ifadesini kullandı. Böylece tüp geçidin güvenilirliği dünya çapında belgelendi. Tartışmalara ise son nokta konuldu.


YORUMLAR