LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı.. LYS 2013 tercih kılavuzunu (PDF) olarak indir.. ÖSYM kılavuzu indir.. ÖSYM tercih robotu 2013

5 oturumda gerçekleşen LYS sonuçları 1 Temmuz 2013 tarihinde ÖSYM Başkanı Ali Demir tarafından açıklandı. Merakla beklenen LYS sonuçlarını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

 Büyük bir heyecan içerinde beklenen LYS sonuçları nihayet açıklandı. Bizlerde ÖSYM sitesinin LYS tercih kılavuzu robotu ve YGS tercih kılavuzu robotu sistemini sunuyoruz.

ÖSYS TERCİH KLAVUZU İÇİN TIKLAYIN

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

LYS 2013 SORULARI VE CEVAPLARI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Lisans Yerleştirme Sınavı - 2013 LYS sonuçlarını açıkladı. Demir, 2013 Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi ve Lisans Yerleştirme Sınavları hakkında bilgi vermek için Rixos Grand Ankara Oteli'nde basın toplantısı düzenledi.
Demir'in verdiği bilgilere göre, MF-1 puan türünde İzmir Fen Lisesi'nden Fatih Aslan, MF-4 puan türünden Özel Adana Final Anadolu Lisesi'nden Mehmet Burak Kaya, MF-2 ve MF-3 puan türlerinde İzmir Fen Lisesi'nden Mert Mestanoğlu 500'er tam puan alarak birinci oldu.
TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde ise birinci sırada İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Mustafa Miktad Yıldırım yer aldı.

Körfez Dershaneleri LYS Tercih Robotu İçin Tıklayın
Fem Dershaneleri LYS tercih Robotu İçin Tıklayın


TS-1, TS-2 puan türlerinde ise Özel Aziziye Lisesi'nden Ahmet Koçak tam puan alarak birinci oldu.
DİL-1, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Efe Yasin Akman, DİL-1 puan türünde İstanbul Lisesi'nden Çağrı Karabacak, DİL-1 puan türünde Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden Aslı Aktakke, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak, DİL-2, DİL-3 puan türlerinde ise Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nden Oğuzhan Özer 500'er tam puan alarak birinciliği paylaştılar.


Sınavlara 831 bin 570 aday katıldı
LYS'lere 851 bin 135 aday başvururken, sınavlara 831 bin 570 aday katıldı. Sınavı geçersiz sayılan aday sayısı 133 olarak belirlendi. YGS sonrası LYS'ye girmeye hak kazanan aday sayısı 1 milyon 232 bin 679, sınavsız geçiş için başvuran aday sayısı ise 71 bin 476 olarak belirlendi. LYS'lere başvuran aday sayısı toplam 851 bin 135, sınava giren aday sayısı ise toplam 831 bin 570 oldu.

ÖSYM'nin resmi internet sitesi osym.gov.tr üzerinden yayımlanacak olan 2013 LYS Tercih kılavuzunda adaylar 2013 YGS ve 2013 LYS'den aldıkları puanların ortalamasına göre üniversite tercihinde bulunacaklar. 2013 LYS Tercih kılavuzunda devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin yanında Yök'ün denklik verdiği yurt dışı üniversitelerindeki boş kontejyanlar da yer alacak,

ÖSYM Üniversite Tercih Robotu İçin Tıklayın

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayın                                                                                                    LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Körfez Dershanesi'ne giden Türkiye şampiyonu, sevincini dershane yöneticileriyle paylaştı. ÖSYM Başkanı Ali Demir'in adını söylemesiyle birlikte heyecanlandığını anlatan başarılı öğrenci, duygularını Cihan Haber Ajansı'na anlattı.

Türkiye birincisi olmasının mutluluğunu yaşadığını dile getiren Fatih Aslan, "Çok mutluyum. Hayallerimi gerçekleştirmek çok güzel bir şey. Destekleyenlere, aileme, okul ve dershene öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Hayırlısıyla iyi bir üniversiteye girip faydalı bir insan olmak istiyorum. Elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum. Türkiye'de çok kaliteli üniversiteler var. Onun dışında İzmir'de kalmayı düşünürsem Gediz var. Tıp okumaya karar verirsem Şifa Üniversitesi var.


Sınavlara hazırlanırken hocalarımız ne söylerse onu yapıyorduk. Dershanede olduğumuz için bu konuda sıkıntımız olmuyordu. Sınava hazırlanan arkadaşlar, dershane ve okullarında hocalarını dinlesin. Disiplinli çalışmaları lazım. Küçük fedakârlıklardan kaçmamaları lazım. O gün o konuyu bitirmeleri gerekiyorsa bitirmeleri lazım. 'Bugün maç oynayacağım, oyun oynayacağım.' dememeleri lazım. Sınav bazen beklendiği gibi gitmiyor ama istedikleri şeye ulaşma ihtimalleri artıyor." şeklinde konuştu.

 2013 LYS Tercih kılavuzu yayımlandı tıkla pdf indir - ÖSYM LYS tercih robotu için tıklayınız. ÖSYM LYS 2013 sonuçlarına göre tercih rehberi, LYS tercih kılavuzu ve ÖSYM 2013 LYS sonuçlarını eş zamanlı olarak öğrenin.  1 milyonu aşkın adayın merakla beklediği YGS-LYS tercih kılavuzu ÖSYM'nin sitesinden yayınlandı. LYS kontenjanlarının açıklandığı kılavuzu pdf olarak indirebilirsiniz. 

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) soruları ve cevap anahtarları ÖSYM’nin internet sitesinde yayınladı. 15-16-22 ve 23 Haziran’da toplam 5 oturumda düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) soruları ve cevap anahtarları ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı. Adaylar LYS’lerde çıkan soruları inceleyerek, tahmini netlerini hesaplayabilir.

2013 ÖSYS Kontenjan Kılavuzu, ÖSYM tarafından yayımlandı. ÖSYM adayların büyük bir merakla beklediği ÖSYS Kontenyan Klavuzunu yayımladı...

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandı. 2013 ÖSYS Kontenjan Kılavuzu'na bugun.com.tr'den ulaşabilirsiniz.

ÖSYM, 2013 KPSS Tercih Klavuzunu yayımlamasının ardından 2013 ÖSYS Tercih Klavuzunu da yayımladı.

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

Öte yandan, 15-16-22-23 Haziran'da yapılan Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) temel soru kitapçıklarıyla cevap anahtarlarına da ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

LYS maratonu geçtiğimiz hafta sonu tamamlanmıştı. Yaklaşık 300 bin aday LYS'de ter döktü. Adaylar, üniversiteye girişte son engeli de aşmaya çalıştı. LYS'den alacakları puanlara göre tercih yapacak adaylar için 2013 ÖSYS Kontejyan Klavuzu da yayımlandı.

 


YORUMLAR