LYS matematik soru ve çözümleri, LYS 2013 matematik soruları, LYS-1

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'nın LYS-1 Matematik oturumu sona erdi. Sınava giren binlerce öğrenci içerde sorular karşısında ter dökerken, çocuklarının iyi bir sonuçla çıkmasını bekleyen aileler ise dua etti.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'nın LYS-1 Matematik oturumu sona erdi. Sınava giren binlerce öğrenci içerde sorular karşısında ter dökerken, çocuklarının iyi bir sonuçla çıkmasını bekleyen aileler ise dua etti.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)'nın LYS-1 Matematik oturumu sabah saat 10.00'da başladı. Sınav heyecanı yaşayan öğrenciler sabah saatlerinde sınava girecekleri okullara aileleriyle birlikte geldi. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde sınava giren öğrenciler, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra sınava girecekleri salonlara giderken, aileler ise dışarıda heyecanla çocuklarını bekledi. Binlerce öğrenci sorular karşısında ter dökerken, aileler de çocukları için dua etti.

Sınava giren bir öğrenci çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Hedefimizi sayısaldan inşaat mühendisliği istiyoruz. 350 puan üstü yeter" dedi. Bir başka öğrenci ise mühendis olmak istediğini belirterek, "Ama bakalım ne olacak. İstanbul'da biraz daha yüksek. Sınava göre tercihleri yapacağız. Bütün sene boyunca denemelere girdik. Artık heyecan kalmadı. Bakalım meyvelerini toplayabilecek miyiz" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi'nde okumak istediğini ifade eden bir başka öğrenci ise, "Burası olacak herhalde. Meslek lisesi olduğum için iki senelik geçiş hakkım var. Benim için LYS puanı gerekmiyor" derken, annesi ise, "Ben ondan daha çok heyecanlıyım. Bütün öğrencilere başarılar diliyorum" diye konuştu.

LYS-5 Yabancı Dil Sınavı ise öğleden sonra saat 14.30'da gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıl LYS'ye sadece bir hafta kala puanların hesaplanmasında yer alan ağırlıklı ortaöğrenim başarı puanının kaldırılarak yerine bireysel başarı esasına dayanan sistemin getirilmek istenmesi tepkiler doğurmuş ve uygulamanın 2012-2013 eğitim yılına ertelendiği açıklanmıştı.

PUANINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
 

REKABET GİDEREK KIZIŞIYOR
Bu yılki sınavda rekabet ve mücadele had safhaya yükselmiş durumda zira; ÖSYM’den aldığımız verilere göre: 2013-YGS’de 180 ve üzeri puan alarak LYS’ye girme hakkı kazanan 1 milyon 232 bin 681 adaydan 851 bin 131’i LYS’ye başvurdu. LYS-1’e (Matematik) 646 bin 186, LYS-2’ye (Fen Bilimleri) 332 bin 285, LYS-3’e (Edebiyat-Coğrafya) 649 bin 700, LYS-4’e (Sosyal Bilimler) 349 bin 714, LYS-5’e (Yabancı Dil) ise 53 bin 308 aday girecek.

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bu hafta sonu başladı. Öğrencilerin merakla beklediği LYS soru ve cevap anahtarları 13:30'da bu haberde olacak. İşte LYS soru ve cevap anahtarları.. 

LYS soru ve cevap anahtarları burada yayınlanıyor..

ÖSYM Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bu hafta sonu başladı. 15-16 Haziran ile 22-23 Haziran tarihleri arasında iki hafta sonu gerçekleştirilecek 2013 LYS soru ve cevapları TRT Haber'den yayınlanacak.

2013 LYS soru ve cevapları YGS'de olduğu sınav bitimini müteakip TRT Haber ve TRT Okul'dan canlı olarak yayınlanacak. ÖSYM daha önce yaptığı duyuruda LYS soru ve cevaplarının yayın hakkını hakkını almak isteyen basın yayın kuruluşlarını görüşmeye davet etmişti. ÖSYM, YGS soru ve cevaplarının yayın haklarını TRT’ye vermişti. TRT Haber’de YGS özel programında sınavın soru ve çözümleri canlı yayınlanmıştı.


YORUMLAR