20 Nisan 2014 Pazar
   31.08.2012 14:06:20
Güncelleme : 04.10.2012 17:58:39  

Kredi masrafı iadesi 2012 dilekçesi

Son 10 yıl içinde kredi kullanan vatandaşlara müjde! Kredi dosya masrafı iade ediliyor!

12 milyon vatandaş, bankalara başvurarak kredi dosya masraflarını geri alabilecek.

Yargıtay'ın verdiği karara göre son 10 yılda kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen bankalara yerel mahkemelerden tokat gibi bir karar daha çıktı. Yargıtay'ın "dosya masrafını iade" kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını geri alabilecek. Yargıtay kararının ardından bankalara Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Dilekçesi yağmaya başladı.

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine gidin. Dosya masrafı miktarı bin 161 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor.

PEKİ BU MASRAFI GERİ ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR
Bankadan alınan her türlü kredi için, kredi tutarına göre kesilen dosya masrafı yeni çıkan bir kanuna göre geri alınabilecek. Kredi dosya masrafını geri almak için, ilk önce bir dilekçe yazmak ve bu dilekçe ile kredinin çekildiği banka şubesine başvurmak gerekiyor. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi üzerine, kaymakalıklardaki tüketici hakem heyetine başvurmak gerekiyor. Alacağınız kredi dosya masrafı 1.161,67 TL'nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurunuz. 1.161,67 TL'nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulması yeterlidir.

İlgili başvurudan sonra 1-3 ay arasında sonuç alınabiliyor. Dosya masrafı iadesi sonucu çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri oluyor.

Kredi Dosya Masrafını Geri Almak için Örnek Dilekçe 2012

....... BANKASI ......... . ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

..... nolu müşterinizim ......, ............ Bankası Şube Müdürlüğünden ...... tarihinde .... ay vadeli olarak .... faiz oranı üzerinden ...... TL konut kredisi kullandım ve ... ay ödeme yaptım.

Konut kredi faizlerinde indirim olması sebebiyle .... yılı .... ayında kredi yapılandırması için .... şubesine başvurdum. Benden Yeniden yapılandırma nedeniyle ..... TL komisyon alındı.

Benden tahsil edilen ..... TL'nin Ankara 7. Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay 13. Dairesinin onayladığı emsal karar doğrultusunda, haksız alınan bu paranın tarafıma iade edilmesini istiyorum.

Günün Tarihi - İmzanız
Adınız ve Soyadınız
 

Dosya Masrafı (Hakem heyeti Dilekçe) Örneği

T.C. .......... KAYMAKAMLIĞI
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikayet Eden:
Adresi:
E- Posta & Telefon:

Şikayet Edilen :
Adresi:
Şikayetin Parasal Değeri:
Şikayetin Tarihi:
Şikayetin Konusu:Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .-TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir.

(4077/6. Ve 10. maddeleri)

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

Ayşe Gül
01.03.2013 16:05
ben 2009 yılında konut kredisi çekmiştim ve benden 600 TL para kesmişlerdi. Bankaya başvurdum alamadım. Ankarada avukat gülden göymen başvurularımı yaptı paramı faizi ile geri aldı. tavsiye ederim 2313101 iş telefonuydu herkese yardımcı oluyor. Allah razı olsun ondan.
sinan
15.09.2012 12:36
ya benim anlamadıgim yargıtaydan karar cıkıyor kredilerde alınan dosya masrafı haksız kazanc sayılıyorda neden dosya masrafını sozlesmesinde 12 puantdan kücük olarak dosya masrafı alınır yazanlarla hic yazmayanlar alabiiliyor yargıtay bu kesilen paranın haksız kazanc olduna dair karar verdiyse sozlesmede yazıp yazmaması neyi degistirir?
NURULLAH YILDIZ
05.09.2012 02:46
HİÇ BİR BANKA ŞÜBEMİZ DİLEKÇE KABUL ETMİYOR NEDENDİR
LEWO
04.09.2012 04:05
Şikayet edin bedeva zaten bir dilekçeye bakıyor
eda taş
04.09.2012 03:54
bende ev kredisi ve bıreysel ihtıyac kredisi kullanmıştım ve halen borcunu ödemekteyım ve bendende dosya masrafı kestıler bunun için bende dilakçe verıcem bankaya iade ederlermı acaba
Daha Fazla