16 Nisan 2014 Çarşamba
   21.09.2012 14:50:38

KPSS Önlisans atama taban puanları

22 ve 23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılacak sınavlar öncesi akıllarda atanmak için en az kaç puan gerektiğine dair soru işaretleri var.

2012 Ortaöğretim / Önlisans KPSS 22 ve 23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılacak. Sınav öncesi akıllarda atanmak için en az kaç puan gerektiğine dair soru işaretleri var. Bu soruya net cevap verebilmek için Öncelikle ÖSYM’nin 2012 memur alımları için tercih kılavuzunun yayınlanması gerekmektedir. 2012 Ortaöğretim/Önlisans KPSS tercih kılavuzu yayınlanmadan bu konu hakkında net bir şeyler söylemek yanlış olur. Çünkü Ortaöğretim(Lise) mezunu ve Önlisans mezunu olanların her birinden ne kadar atama yapılacağına göre bu durum açıklanabilir.

Bizler bir öngörüde bulunursak. 2012 KPSS ile memur alımlarında Önlisans mezunları bir adım önde olacaklar. Zirâ kurumlar istihdam edeceği memurların Önlisans mezunu olmasını daha çok tercih etmektedirler. Ayrıca kalifiye(vasıflı) eleman sayısının Önlisans mezunlarında daha fazla olması da bu durumun sebeplerinden biri.

Ortaöğretim(Lise) mezunlarından en şanssız kesimi ise “Düz Lise” mezunları olarak görülüyor. Meslek Lisesi mezunlarının teknik bilgileri de olduğundan dolayı, lise mezunları arasında en çok alım meslek lisesi mezunlarından olacaktır. Bu durumda 70 puan alan bir önlisans mezununun ataması yapılırken 90 puanlı bir düz lise mezunun ataması yapılmazsa şaşırmamak gerekir.

Özet olarak düz lise mezunlarının(özürlü grubu hariç) bir memurluğu kazanabilmesi için gerçekten çok yüksek bir puana ihtiyaçları olacak.

Sizlere biraz fikir vermesi amacıyla ÖSYM tarafından en son (6 Temmuz 2012 ) yayınlanan Ortaöğretim-Önlisans KPSS Yerleştirme Taban Puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Önlisans KPSS Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!