KPSS 2013/2 tercih kılavuzu indir, KPSS tercih kılavuzu indir, ÖSYM

Memur olmak isteyen binlerce adayı yakından ilgilendiren KPSS tercih kılavuzuna sitemizden erişebilirsiniz.

 KPSS tercih işlemlerinin başlamasının ardından adayların merakla beklediği KPSS tercih kılavuzları yayınlandı. KPSS tercih kılavuzunu indirmek için tıklayınız. 

KPSS tercih işlemleri ne zaman sona erecek?

Memur olmak isteyen binlerce adayı yakından ilgilendiren KPSS tercih kılavuzuna sitemizden erişebilirsiniz. KPSS - 2013/2 Tercih kılavuzunun yayınlanmasından sonra adayları tercih işlemlerini 18 Kasım - 27 Kasım tarihleri arasında  gerçekleştirecekler.

Devlet kaç personel alacak?

KPSS 2012/3 tercihleriyle 13 Farklı devlet kurumu 11 bin 915 memur alacak. Memur adayları 30 tercih yapacak. 

Hangi puanla tercih işlemleri yapılacak?

Memur adaylarının ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2012-KPSS Lisans ve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekecek. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.

2013/2 TERCİH KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternet’le gönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur.  Tercihlerin İnternet’le ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.

TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ İŞLEMLER

3.1 Adaylar tercihlerini 18-27 Kasım 2013 tarihleri arasında İnternet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 27 Kasım 2013 gecesi, saat 23:59’da sona erecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

3.2 Bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarının atama yapacakları boş kadro ve pozisyonlarını içeren tablolar yer almaktadır. Tablo-1’de ortaöğretim mezunlarının, Tablo-2’de önlisans mezunlarının ve Tablo-3’te lisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır.

3.3 Tercihlerinizi yaparken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir. Ayrıca, bu kılavuzdaki Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Başvuru Genel Şartları ve Diğer Hususlar” başlıklı uyarıları mutlaka
okumanız ve tercihlerinizi yaparken bu uyarıları da göz önünde tutmanız gerekir.

 


YORUMLAR