istanbul'da okullara Kar Tatili Var Mı?, Hangi okul ve üniversite kar dolayısı ile tatile girdi? Tatil kaç gün sürecek? İStanbul Trafiği ne durumda?

Hangi İllerde Okullar Tatil Oldu ?, İstanbul'da Hava Ve Yol Durumu Nasıl ?, Soğuk Hava Dalgası Ne Kadar Etkili Olacak, İstanbul'da Okullar Tatil mi ? Kar Tatili Var Mı? istanbul, okullar tatilmi, kar tatili

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekliyor.

İstanbul Valiliğinden okulların tatil edildiğine dair bir açıklama yapılmadı. İstanbul'da kar tatili olacak mı? İstanbul'da kar tatili olacağına dair bir açıklama geldiği taktirde gazetea24.com farkıyla sizlerle paylaşılacaktır...

İSTANBUL'DA OKULLAR TATİL Mİ?

Bir anda yoğun şekilde bastıran kar, başladığı gibi bir anda da kesildi. Peki kar yağışının tekrar başlayıp yoğunlaşması durumuna karşın İstanbul'da okullar tatil edilecek mi? 
Henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı; fakat eğer kar başlarsa öğrenciler için eve dönüş yolu zorlu olacak...


Kar yağışı hafif şekilde devam ederken, park, bahçeler, yollar ve park halindeki araçlar beyaza büründü. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne ait karla mücadele ekipleri yollarda hazır bekletiliyor. Yetkililer kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

THY çok sayıda seferi iptal etti Türk Hava Yolları da (THY) kar yağışı ve elverişsiz hava şartları nedeniyle bazı dış hat ve iç hat uçuşlarını iptal etti. İptal edilen sefer saatleri şöyle; İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 10.40'ta Iğdır, 06.20’de Gaziantep, 07.15’te Diyarbakır, 06.55‘te Konya, 20.55 ve 22.25'te Kayseri, 20.30'da Elazığ, 06.50 ve 20.20’de Trabzon, 14.00 ve 18.00’da Ankara, 08.00,10.00 ve 16.00’da İzmir, 15.00 ve 18.15’te Antalya’ya yapılacak seferler iptal edildi.

Ankara Esenboğa Havalimanı’dan saat 01.00, 04.15, 16.00 ve 20.00’da, Gaziantep Havalimanı’dan saat 08.50 ve 22.40’ta, Diyarbakır Havalimanı’ndan saat 09.50’de, Iğdır Havalimanı’ndan saat 13.40’ta, Konya Havalimanı’ndan saat 08.55’te, Kayseri Havalimanı’ndan saat 23.00’da, Elazığ Havalimanı’ndan saat 23.00’da, Malatya Havalimanı’ndan saat 22.35'te, Adana Havalimanı’ndan saat 18.15’te Amasya Merzifon Havalimanı’dan saat 22 30’da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan saat 10.00,18.00 ve 21.00'da, Trabzon Havalimanı’dan saat 09.45, 22.50’de Antalya Havalimanı’ndan saat 17.00 ve 20.15’te İstanbul Atatürk Havalimanı'na yapılması planlanan seferler iptal edildi. Dış hatlarda ise iptal edilen uçuş saatleri şöyle; İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılması planlanan saat 03.15 Meşhed, 19.25 Berlin-Tegel, 19.55 Amman, 19.45 Viyana, 19.50 Beyrut , 20.00 İslamabad, 20.25 Kopenhag, 21.00 Milano, 22.50 Bükreş seferleri iptal edildi.

THY, yolcularına mağdur olmamaları için uçuşuna gitmeden önce 444 0 849 aramaları gerektiğini duyurdu.

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken bazı il ve ilçelerde okulları tatil etti.

İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler:Ezincan’da eğitime kar engeli

Erzincan’da iki gündür aralıklarla devam eden kar yağışı sebebiyle eğitim-öğretime bir gün ara verildi. Kar yağışının yoğun şekilde yaşandığı Tercan ve Çayırlı ilçelerinde de okullar bir gün süresince tatil edildi.

Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle merkez ve merkeze bağlı köylerde okullar Pazartesi günü için tatil edildi.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de kar yağışının etkili olduğu 4 ilçede taşımalı eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Gümüşhane Valiliğinden yapılan açıklamada, Cumartesi gününden beri il genelinde etkili olan kar yağışının ardından çok sayıda köy yolunun ulaşıma kapandığı, yağışın aralıksız olarak devam etmesi nedeniyle yollarda çalışma yapılmasında güçlük çekildiği belirtildi.
KARS

Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada elverişsiz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler ile engelli personellerin 7-8 Ocak günleri idari izinli sayılacakları bildirildi.

HAKKARİ

Hakkari Valiliği İl Hıfzı Sıhha Kurulu kararıyla, Hakkari Merkez ile Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.AĞRI

Ağrı Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki köy ile YİBO'lar ve taşıma merkezi ilköğretim ve ortaöğretim okullarını tatil ettiğini açıkladı.

ERZURUM

Erzurum'da merkez ilçeler Yakutiye, Palandöken ve Aziziye'nin ardından il genelinde okulların 1 gün tatil edildiği duyuruldu.

TUNCELİ

Tunceli'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il merkezi ve 4 ilçede okullar 2 gün, 1 ilçede ise 3 gün süreyle tatil edildi.
ELEŞKİRT

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde tüm okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Alınan bilgiye göre, ilçedeki aşırı kar yağışı sebebiyle 7 Ocak Pazartesi günü tüm okullar 1 gün tatil edildi.
 

İstanbul, kar yağışına hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıya, yağışlar bu gece saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar olarak görülecek.

Zamanla etkisini artıracak yağışların yarın öğle saatlerinden sonra ve Salı günü kuvvetli, yer yer yoğun olmak üzere kar şeklinde devam etmesi bekleniyor.

Bu arada doğu kesimlerde de yoğun kar yağışı bekleniyor. Yarın Doğu Anadolu Bölgesi'nin geneli, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle İç Anadolu'nun doğusunda (Sivas, Kayseri, Nevşehir, Niğde ve Yozgat) kuvvetli kar yağışı etkili olacak. Hakkari, Muş, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Erzincan ve Erzurum çevrelerinde ise kar yağışı yoğun olacak.

Uyarıda, ulaşımdaki aksamalara, buzlanma ve don, görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı ilgilerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

İstanbul'da karla mücadele önlemleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında, İstanbulluları olası yoğun kar yağışına karşı uyardı. Topbaş, etkili olması beklenen yoğun kar yağışıyla mücadele çalışmalarına 908 araç ve 2 bin 266 personelle hazır olduklarını belirterek ''İstanbullular'ın desteğiyle kar yağışını kentte sıkıntısız bir şekilde atlatmayı arzu ediyoruz'' dedi.

İşte 7 Ocak Pazartesi günü tatil olan iller...

TUNCELİ: Tunceli’de okullar 7 Ocak Pazartesi ve 8 Ocak Salı günü için tatil edildi.
Tunceli il merkezi ve ilçelere bağlı toplam 311 köy yolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanırken, Ovacık ve Nazimiye ilçe merkezinde kar kalınlığının 2 metreyi buldu. Kar yağışının devam ettiği Tunceli kent merkezi ile merkeze bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

ERZURUM: Erzurum’da 7 Ocak Pazartesi günü il genelinde okulların 1 gün tatil edildiği duyuruldu.

Erzurum İl Kriz Merkezi’nden yapılan açıklamada, "Kar Yağışı nedeniyle, Erzurum il genelinde okul öncesi, ilköğretim, özel eğitim merkezleri ve liseler, 07 Ocak 2013 (yarın) bir gün süreyle tatil edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

KARS: Kars’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 7 Ocak Pazartesi ve 8 Ocak Salı günü il genelindeki ilk ve orta dereceli tüm okullar 2 tatil edildi.

MUŞ: Muş’un Varto ilçesinde 7 Ocak Pazartesi ve 8 Ocak Salı günü okullar 2 gün süre ile tatil edildi.

Tunceli, Şırnak ve Beytüşşebap İlçesi'nde son günlerde devam eden kar yağışı, günlük yaşamı felç etti. Tunceli ile Erzincan, Ovacık ve Pülümür İlçeleri ile ulaşımını sağlayan karayolları, yaşanan çığ nedeniyle trafiğe kapandı. Tunceli'de 2 gündür aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşım tam anlamıyla felç oldu. Tunceli-Erzincan, Tunceli-Pülümür, Tunceli-Ovacık karayolları dün akşamdan bu yana aşırı kar yağışı ve çığ düşmeleri sonucu trafiğe kapandı. Tunceli il merkezi ve ilçelere bağlı toplam 311 köy yolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanırken, Ovacık ve Nazimiye ilçe merkezinde kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu, kar yağışı ise halen devam ettiği öğrenildi. Tunceli-Erzincan, Tunceli Pülümür ve Tunceli-Ovacık karayolları, dün gece ve bugün sabah saatlerinde birçok noktada çığ düşmesi sonucu trafiğe kapanırken, karayolları ekipleri yolları açmak için dün akşamdan beri başlattığı çalışmalar devam ediyor. Tunceli il merkezinde kar yağışı devam ederken birçok mahellede hayat tamamen durdu. Belediye ekipleri, iş makinası yetersizliği nedeniyle kar temizlemede yetersiz kaldığı gözlendi. Kent merkezinde 2 gündür devam yağışlar sonucu kar kalınlığı yarım metreyi aştı. Ayrıca kent merkezine bağlı tüm köy yolları da ulaşıma kapandı.

 

BEYTÜŞŞEBAP'TA BEYAZ ESARET

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde dün akşam aralıklarla yağan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, köylerle ulaşımda aksamalara yolaçtı. İlçe merkezinde kar kalınlığı yarım metreye ulaşırken, çok sayıda köy yolu ise çığ nedeniyle ulaşıma kapandı. Sabah erken saatlerinde şehirlerarası karayolu kardan dolayı aksamalar meydana geldi. Karayolları ekipleri, dün akşam başlattığı kar temizleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Vatandaşlar, evlerin damında biriken karları sık sık temizlemek zorunda kalıyor. Damlarda ve kaldırımlarda biriken karların temizlenmesiyle birlikte ilçe merkezinde kar yığınları oluştu.METEOROLOJİ UYARDI: KAR YAĞIŞI YURDU TERK ETMİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün Doğu Anadolu Bölgesi'nin geneliyle Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli, Bitlis, Muş, Hakkari, Şırnak, Tunceli, Bingöl ve Erzincan çevrelerinde ise yoğun kar yağışı beklendiği bildirildi.

Ayrıca yapılan açıklamada , bölgedeki kar yağışının yarın da etkili olmasının beklendiği ifade edilerek, Doğu Anadolu'da, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda kuvvetli kar yağışı beklendiği kaydedildi.

 


YORUMLAR