Haftasonu İstanbul'da hava durumu nasıl olacak?, 26 Ocak Cumartesi ve 27 Ocak Pazar günü sıcaklık kaç derece olacak? Yağmur ya da kar yağışı olacak mı? (Meteoroloji)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara, İzmir,Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir,Antalya, Isparta illeri başta olmak üzere ülkede hava durumunun nasıl olduğunu açıkladı.

 Türkiye, bu akşamdan itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek, hava sıcaklıkları düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bu akşam saatlerinde yurdun batısında tekrar başlayacak yağışların; İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir'in batı ilçeleri ile Çanakkale'de kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli olacağı belirtildi. Ayrıca, Antalya ve Isparta'da bu gece saatlerinden sonra tekrar başlayacak yağışların; yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak kuvvetli, Isparta'nın güney ilçeleri ile Antalya'nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve yerel olarak şiddetli olmasının beklendiği bildirildi. Bölgelerde son günlerde meydana gelen kuvvetli yağışlar ile toprağın doyduğu kaydedilerek, bu durumun taşkın ve sel riskini arttırdığı kaydedildi. Yetkililer, meydana gelmesi olası olumsuzluklara karşın kamu görevlilerini ve vatandaşları tedbirli olunması gerektiği yönünde uyardı.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, halen yağışlı havanın etkisinde bulunan ülke, bu akşamdan itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek.

Tahminlere göre, akşam saatlerinde yurdun batısında özellikle kıyı kesimlerde tekrar başlayacak yağışlar, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir’in batı ilçeleri (Ayvalık, Edremit, Gömeç, Havran ve Burhaniye) ile Çanakkale’de kuvvetli ve çok kuvvetli olacak.

Antalya ve Isparta’da bu gece saatlerinden sonra yeniden başlayacak yağışlar, yarın sabahtan itibaren etkisini artırarak kuvvetli, Isparta’nın güney ilçeleriyle Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli görülecek.

Yağışlar genellikle yağmur, Trakya, Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kar şeklinde olacak.

Ilık hava, hafta sonunda etkisini kaybedecek. Hava sıcaklıkları, pazar günü yurdun kuzeybatı (Marmara Bölgesi’nde), pazartesi ve salı günleri ise kuzey ve iç kesimlerinde (Karadeniz, İç Ege ve İç Anadolu Bölgesi) 4-8 derece azalarak, mevsim normallerine inecek.

Yetkililer, taşkın ve sel riskinin bulunduğunu belirterek, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlar ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

YAĞIŞLAR ARTACAK

Yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, ülke genelinde görülmesi beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Antalya çevreleri, akşam saatlerinden sonra Kıyı Ege, Çanakkale, Balıkesir'in batı ilçeleri ile Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

FIRTINA UYARISI

Ege'de bugün akşam saatlerinden itibaren güney ve güneybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/s) fırtına bekleniyor. Fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta denizciler ve balıkçılar olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.


YORUMLAR