Gazeteler Suriye'deki katliamı nasıl gördü?

Suriye'deki kimyasal gaz katliamı haberlerine bugün Takvim gazetesi tam sayfa haber verirken, Birgün ve Evrensel gazeteleri katliamda ölen insanları görmezden geldi.

GazeteA24.com » özel » Gazeteler Suriye'deki katliamı nasıl gördü?

GazeteA24 ÖZELBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bugün Suriye ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ancak bu sırada gazetecilere sitemde de bulunmayı ihmal etmedi. Hürriyet Gazetesi'nin yaşanan vahşete yer vermemesini de eleştiren Bozdağ, " Türkiye'de de bugün Hürriyet Gazetesine baktığımızda manşetinde bambaşka olay var. Hangi vicdan, hangi anlayış bu haberi görmezden gelme talimatı verdi." dedi.

Peki ama bugün hangi gazete Suriye’de yaşananları nasıl gördü?

Bugün Birgün ve Evrensel gazeteleri 1300 kişinin ölümü ile ilgili tek satır habere yer vermezken Takvim Gazetesi tam sayfa olanları okuyucuları ile paylaştı ve Esad için “Şam Şeytanı”başlığı kullandı.

Hürriyet Gazetesi:
Suriye’de yaşanan katliamı ‘insanlığı öldürdüler’ başlığı ile manşetin altından küçük bir haber ile duyurmayı tercih etti ve Bekir Bozdağ’dan tepki gördü.

Taraf Gazetesi: Hürriyet gazetesi gibi Suriye’de yaşananları küçük gören gazetelerden biri de Taraf Gazetesi oldu. “Çocukları öldürdüler” başlığı ile haberleştirilen haberde “Suriyeli muhalifler, Esad güçlerinin Şam’ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği kimyasal saldırılarda kadın, çocuk bin 300 kişinin öldüğünü açıkladı. Fotoğraflar ajanslara düştü. Bu katliamın fotoğraflarını verip vermemekte yazı işleri olarak uzun süre tereddüt ettik. Ancak bu kadarını yayınlayabildik” denildi.

Milliyet Gazetesi: Sürmanşetten “Ben size ne yaptım” başlığı ile gördüğü haberinde ‘Ölüme doymayan Suriye Mezarlığı gözünü küçücük bedenlere dikti. Kimin attığı bilinmeyen kimyasal gaz, tek suçu bu ülkede doğmak olan masumların canını aldı’ denildi.

Sabah Gazetesi: Bazı gazetelerin aksine Sabah, ölü bedenleri buzlanmadan “Şam Kasabı’ndan kimyasal katliam: 1300 ölü” başlığı ile manşetine taşıdı.

Posta Gazetesi: Gazetenin üst bölümünü Meryem Uzerli’nin hamilelik haberi ile futbola ayıran Posta, manşetinden yaşanan katliamı duyurdu. “Sonunda korkulan oldu ve Suriye’deki iç savaşta ‘Kimyasal Silav’ kullanıldı: 350’si çocuk 1300 sivil öldü” ifadelerini kullanan Posta o yürekleri burkan fotoğraflara da yer verdi.

Habertürk Gazetesi: “Esad’dan Kimyasal Katliam: Canavarlık” başlığı ile manşetinden duyuran gazete ölü sayısını diğer gazetelerden farklı olarak 1360 kişi olarak belirtti.
Zaman Gazetesi: Pek çok gazete gibi manşetinden Suriye Katliamını gören Zaman da, “Esed güçlerinin Şam yakınlarındaki Guta’ya yaptığı kimyasal saldırı bütün dünyayı dehşete düşürdü.” Cümleleri ile yaşananları okuyucuları ile paylaştı.

Vatan gazetesi: Günün en çarpıcı başlığı “Saddam Gibi” ile Vatan gazetesi’nden gelirken, konuya neredeyse tam sayfa ayıran gazete dikkatleri çekti.

Radikal Gazetesi: Vatan Gazetesi gibi neredeyse tam sayfa Suriye’ye yer verdi. “BM şimdi değilse ne zaman” , “Halepçe gibi” başlığını kullanan günün en dikkat çekici gazetelerinden biri oldu.

Sözcü gazetesi: “Bunu yapan insan olamaz” başlığı ile küçük bir haber ile okuyucularına duyuran gazete muhaliflerin Esad’ı suçladığını belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi: Küçük bir haberle sayfasında yer verdiği Suriye olayları için Cumhuriyet gazetesi ‘Kimyasal silah kullanıldı’ iddiası Suriye’de vahşet görüntüleri” derken “Muhaliflerin yayımladığı görüntülere dünyadan tepki yağarken Rusya kimyasal iddiasını ‘provokasyon’ olarak değerlendirdi.”diyerekte kendi görüşünü dile getirdi.
Türkiye gazetesi: Yarım sayfa yer verdiği haberi ile “Dünya sustu, Esad katliam yaptı” başlığını kullandı.

Akşam Gazetesi: “Halkına kimyasalla saldırdı, insanlık suçu işledi” başlığı ile manşetten yaşananları duyurdu. 4 ayrı fotoğraf kullanarak da yaşananları okuyucuları ile paylaştı.

Star Gazetesi: Suriye ile hassasiyet gösteren gazetelerden biri de Star Gazetesi’ydi. Katliam fotoğraflarını buzlayan, ve habere neredeyse tam sayfa yer veren gazete “Adeviye’nin acısı dinmeden Şam’dan kimyasal katliam haberi geldi” spotu ile yaşananları sayfasına taşıdı.

Bugün Gazetesi: “Canavarlıkta son nokta” başlığını kullanan Bugün, küçük bir haber ile sayfasında katliama yer verdi.

Milli gazete: Çok küçük bir haberle Esad güçlerinin yaptığı iddia edilen katliamı sayfasına taşıdı.

Aydınlık Gazetesi: Ulusalcıların gazetesi neredeyse Milli Gazete ile aynı boyutlarda yer verdiği haberi ile Aydınlık, “Kimyasal saldırı iddiası” başlığını kullandı.

Yurt gazetesi: Ergenekon davası kapsamında Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında yakalama kararı olan gazete “Suriye’de kimyasal muamması” başlığını kullandı.

Sol gazetesi: “Ahmaklık değilse bildiğin komplo” başlığı ile komplo iddialarını dile getiren gazetelerden biri oldu.

Hazırlayan: Ece Altuneli - Gökhan Güllühan 


YORUMLAR