17 Nisan 2014 Perşembe
   04.01.2013 17:24:27

Emekli zamları, banka emeklileri de zam alacak mı, asgariden emekli olana zam yapılacak mı, geriye dönük toplu ödeme olacak mı, dul ve yetimler zam alacak mı

İntibak zammı 2000 yılından önce emekli olanlar, Emeklilerin intibak zammı ödemeleri 1-Ocak-2013, İşte emeklinin intibak zamları, intibak zam tablosu, İntibak zamları ne zaman yatacak, gurbetçiye zam var mı

SSK emeklilerini kapsayan intibak zammından yararlanabilmek için başvuru yapmak gerekmiyor. İntibak zamları ne zaman verilecek? İntibak zammıyla birlikte kimler çifte zam alacak?

İntibak Yasası’ndan yararlanmada, “2000 yılından önce emekli olma” önemli.
Nedenine gelince İntibak Yasası’ndan herkes yararlanamıyor.
Buna göre, İntibak Yasası ile getirilen düzenlemeyle, 2000 yılından önce SSK’dan emekli olanların emekli aylıkları;
· Alt sınır aylığı dikkate alınmadan,
· Ülke kalkınmasından refah payı verilerek,
· Sigorta süresi,
· Üstünden prim ödedikleri kazanç tutarları göz önüne alınarak, yeniden hesaplandı.
Hesaplama şu şekilde yapıldı:
· Gösterge tablosundan bağlanan aylıklar için “yüzde 60”, üst gösterge tablosundan bağlanan aylıklar için “yüzde 59,9” ile “yüzde 50” arasında değişen aylık bağlama oranı verildi.

Verilen bir yasa teklifi de kabul edilirse, binlerce astsubay ve emeklisi de Ocak ayındaki normal zammın dışında intibak zammı da alacaklar. 

 İntibak çalışmasında sona gelindi ve bu ay itibariyle emekli maaşları intibak zammıyla birlikte ödenecek.

Fakat okurlarımızdan gelen sorulardan anladığımız kadarıyla, maaş tarihi yaklaştıkça merak ve heyecan zirve yapmış durumda. İşte intibak konusunda en fazla merak edilen konular ve cevapları...

1. Kimlere zam verilecek?

İntibak zammı 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılar ile 2003 yılında basamak satın alan Bağ-Kur emeklilerine verilecek. Yani 1.1.2000'den sonra emekli olan SSK'lılar, Bağ-Kur'lular ve memur emeklilerine intibaktan zam yok.

2. Dul ve yetimler zam alacak mı?

2000 yılından önce emekli olmuş SSK'lı ve basamak satın almış Bağ-Kur emeklisi vefat etmişse, dul ve yetim aylığı alan hak sahiplerine, hisseleri oranında intibak zammı paylaştırılacak.

3. Geriye dönük toplu ödeme olacak mı?

İntibak zammı bu ay itibariyle aylıklara yansıtılacak ve geriye dönük toplu ödeme yapılmayacak. Ancak 2003 yılında basamak satın alıp da emekli olan Bağ-Kur'lulara, basamak farkı toplu olarak geriye dönük ödenecek. Bunun yanında dosya incelemesinde aylığının düşük hesaplandığı tespit edilen emeklilere de eksik ödemeden kaynaklanan farkları geriye dönük olarak ödenecek.

4. Vefat edenlerin zammı ne olacak?

İntibak zammına hak kazandığı halde 2013 Ocak ayından önce vefat etmiş olup da geride aylığa hak kazanan yakını da bulunmayanlar için herhangi bir ödeme yapılmayacak. Örneğin 2000 yılından önce SSK'dan emekli olan Mehmet Bey 2012 Kasım ayında vefat etmiş olsun. Mehmet Bey'in varislerinden dul veya yetim aylığına hak kazanan yoksa intibak zammı verilmeyecek.

5. Banka emeklileri de zam alacak mı?

Sosyal güvenlik kurumları SGK çatısı altında birleşse de halen 17 banka ve borsanın emeklilik sandığı SGK dışında faaliyet gösteriyor. Bu banka ve borsaların 2000 yılından önce emekli olan mensupları da intibak zammından yararlanabilecek.

6. Aylığı düşenler ne yapacak?

İntibak çalışmaları emekli aylıklarını artırmak için yapıldı. Ancak bu arada dosyalar incelenirken, kimi emeklilere fazla aylık bağlandığı tespit edildi. Haliyle bu emeklilerin aylıklarında düşüş oldu ve geriye dönük olarak kendilerine borç çıkarıldı. Çıkan borcu toplu olarak ödemezlerse aylıklarından 1/4 oranında kesinti yapılacak.

7. Gurbetçiye de zam var mı?

Yurtdışı hizmet borçlanması yaparak 2000 yılından önce emekli olan gurbetçilerimiz de intibak zammından yararlanabilecek.

8. Maaşlar ne kadar artacak?

İntibak çalışması kapsamında en yüksek zam 350 lira olacak. En yüksek zammı 1987 yılındaki süper emekliler ve tavandan emekli olanlar alacak. Kimin ne kadar zam alacağı prim günü ve kazanç tutarına göre değişecek.

9. Asgariden emekli olana zam var mı?

2000 yılından önce 3600 prim günü ve asgari ücret üzerinden emekli olanlara intibak zammı verilmeyecek.

10. Rutin artış yapılacak mı?

İntibak zammının haricinde emeklilere rutin artış da yapılacak. Her yıl SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon oranında yapılan zam bu yıl da yapılacak. İntibak kapsamına girenler her iki zammı bir arada almış olacak.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!