diyarbakır nevruz canlı yayın izle, öcalan mesajları dinle

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında Öcalan'ın 5 sayfalık mesajını BDP'li Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan Türkçe ve Kürtçe okuyor.

Yüzbinlerce kişinin toplandığı Nevruz alanında Öcalan'ın mesajı önce Kürtçe okunuyor. Mesajın Kürtçesini BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan okuyor.

Öcalan’ın açıklamasından öne çıkan satırbaşları şöyle:
Mazlumların Nevroz’unu selamlıyorum.
Binlerce yıldır milyonlarca insanın yüreğinde Nevroz ateşi gürleşiyor.
Şu an görüyorum ki çığlığım her yerde duyuluyor.
Benim başkaldırım çaresizliğe, cahilliğe ve köleliğe karşı idi.
Bizim savaşımız etnik ya da bir dine karşı değil.
Savaşımız cehalete, adaletsizliğe, gericiliğe, her türlü zorbalığa oldu
Bugün yeni bir Türkiye’ye yeni bir Ortadoğu'ya uyanıyoruz.
Bugün yeni bir süreç başlıyor.
Biz kendimizi bu halk için yıllarda feda ettik
Bu fedakarlık, bu mücadele, sebepsiz değildi.
Kürtler kişiliklerini yeniden yarattı.
Arap, Fars, Türk ve Kürt halkına birbirini boğazlatmaya çalıştılar. Savaş ve kirli düzene artık yeter diyoruz.
Ben bugün milyonlarca kişinin şahitliğinde yeni bir süreç başlatıyorum
Silah değil siyaset öne çıksın
Bu bir sonuç değil yeni bir sürecin başlangıcıdır
Dicle ve Fırat nehri Sakarya ve Meriç'in kardeşidir. Cudi ve Gabar dağı Kaçkar ve Erciyes'in dostudur.
Anadolu ve Kürt topluluklarının barış içinde yaşabileceği bir süreçtir bu.
Beni dikkatle dinleyenler, bugün yeni bir dönem başlıyor. Demokratik haklar, özgürlük ve eşitlik dönemi başlıyor.
Artık silahlar sussun. Türk halkı ve Kürt halkının akan kanı duracak. Silah değil siyaset işleyecek.

 

Halk geceden Nevruz Parkı'na akın etti. Sabah saat 07.00'da Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde belirlenen 39 ana noktadan araçlar ring şeklinde saat 12.00'ye kadar Nevruz alanına sefer yapacak.

 Diyarbakır, bugün nevruz kutlaması nedeniyle tarihi bir gün yaşıyor. BDP'nin düzenlediği ve Abdullah Öcalan'ın yol haritasının açıklanacağı nevruz kutlamasına Diyarbakır'ın yanı sıra Güneydoğu illerinden gelen binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurmaya başladı.

NEVRUZ KUTLAMALARI CANLI YAYIN:

Diyarbakır’da bugün merkez Bağlar İlçesi’ndeki Nevruz Alanı’nda başlayan nevruz kutlaması için sabah erken saatlerinden itibaren büyük bir hareketlilik görüldü. Abdullah Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin İmralı Adası’ndan gönderdiği ve alanda BDP milletvekilleri Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder tarafından öğle saatlerinde okunacak mesaj nedeniyle tarihi önem taşıyan nevruz kutlamaları erken saatlerde başladı.

Nevruz Parkı’nda aralarında BDP’nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla parka gelen vatandaşlar, bir kilometre mesafedeki güvenlik noktalarında polis tarafından üst araması yapıldıktan sonra alana alınıyor.

Kürtçe ve Türkçe, ”Nevruz kutlu olsun” yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek veriyor.

Emniyet Müdürlüğü’nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleştirildi.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır’a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

OTELLERDE YER KALMADI
Çözüm sürecinin önemli bir halkası olarak görülen bugünkü nevruz kutlaması için Diyarbakır'a yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kişi geldi. Günler öncesinden yer ayırtılması nedeniyle kentteki tüm otel ve misafirhanelerler günler öncesinden doldu. Yer bulamayanlar misafirhaneler ve evlerde konuk edildi. Diyarbakır'a çevre il ve ilçelerden binlerce kişinin akın etmesi nedeniyle saat 02.00'ye kadar restoranlar dolup-boşaldı.

Kentteki lokantacılar başta olmak üzere, gıda maddesi satan marketler ve işyerleri müşteri akınına uğradı. Seyyar satıcılar bir yılda yaptıkları işi, nevruz nedeniyle bir iki günde yaptı.

Diyarbakır caddelerinde iki gündür büyük kalabalıklar oluşurken, kentte tam bir bayram havası esmeye başladı. Bu sabah erken saatlerde başlayan kutlamalara gelenler gelenler BDP'nin görevlendirdiği 5 bin kişi tarafından yönlendirildi. Üzerlerinde yöresel bayramlık kıyafetleri giyen binlerce erkek ve kadın belediyenin tahsis ettiği otobüslerle ücretsiz olarak taşındı. Nevruz Alanı'ndaki kutlama için satış patlaması bekleyen ekmek ve simit fırınları gece hiç kapanmadan simit pişirdi. Nevruz kutlamasına katılan binlerce kişinin arasına girerek satış yapmak isteyen seyyar simit satıcılarının sık sık alan dışına çıkması için Meydanın en uç noktasına kadar yapılan anons ve konuşmaların en iyi biçimde duyulabilmesini sağlayacak ses düzeni oluşturuldu.

Nevruz kutlamalarına katılanların güvenliklerini sağlamak amacıyla resmi yerine sivil polisler görevlendirilirken, miting alanında BDP ve PKK'nın yanı sıra KCK'nın bayrak ve flamaları, Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının yer aldığı bez ve pankartlar yer aldı. Nevruz alanında hiçbir Türk bayrağı olmadığı görüldü.


YORUMLAR