DGS 2013 en düşük en yüksek puanları

DGS, 2 yıllık meslekyüksekokulu ve açıköğretim meslekyüksekokulu mezunlarının yada mezun durumda olanların lisans tamamlamak için girdiği bir sınav sistemidir.

ÖSYM'nin gerçekleştirdiği Dikey Geçiş sınavı (DGS), 2 yıllık meslekyüksekokulu ve açıköğretim meslekyüksekokulu mezunlarının yada mezun durumda olanların lisans tamamlamak için girdiği bir sınav sistemidir. 

21 Temmuz'da gerçekleşen Dikey Geçiş Sınavı(DGS) 3 saat(180 dakika) süren sınavda 80 soru matematik, 80 soru türkçe soruldu. Sınavdan çıkan adayların sınav sonrası yorumları soruların zor olduğundan yana oldu. Lisans tamamlama adayları özellikle sayısal ve sözel mantığın çok zor olmasından şikayetçiydi. Türkçe paragraf sorularının uzun ve karmaşık olması, matematik sorularının uğraştırmalı olması 180 dakikaya sığmadı ve çoğu aday sınavını tamamlayamadı.  

Geçen yıl DGS sonrası bazı bölümlerde özellikle 8-10 puan gibi büyük bir düşüş yaşandı. Bu yıl sınavın zor olmasından dolayı kat sayıların nasıl hesaplanacağı bilinmediğinden okul puanlarının düşüp düşmeyeceğide aslında tahmin edilemez. 

2012 DGS soru ve cevapları geçen yıl 4 gün içerisinde açıklanmıştı. Bu yılda ÖSYM en geç cuma gününe kadar soruları ve cevapları yayınlar. ÖSYM'nin soruları yayınlayıp yayınlamayacağı tartışma konusuna döküldü fakat ÖSYM resmi internet sayfasında DGS için ayırdığı bölümde soru ve cevaplar için ayrı bir bölüm oluşturmuş buda gösteriyor ki soru ve cevaplar açıklanacak.  KAldı ki bu bir kanıt dahi olmasa ÖSYM kapsamlı olmayan sınavların soru ve cevaplarını açıklamayacağını duyurdu. 

2012 DGS EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

DGS 2013 sonuçları tahminen 5 Ağustosta açıklanacak. 

İŞTE EN ÇOK MERAK EDİLEN ÖĞRENCİ TİPLERİ (foto galeri)
GÜLMEKTEN KIRAN ÖĞRENCİ ÖĞRETMEN GEYİKLERİ (foto galeri)
BU SINAVLARI GÖRENLER YOK ARTIK DİYOR (foto galeri)

DGS PUANLARI DÜŞER Mİ?

DGS uzmanı Caner Bahçeci'nin sınav sonrası değerlendirmesi aşağıdaki gibi oldu:

Bir adayın DGS puanı hesaplanırken hangi işlemler yapılır. Bunu birçoğunuz maalesef bilmiyorsunuz.

DGS sınavında nasıl bir puan alacağınızın tek belirleyicisi netleriniz ve ÖBP niz değildir. Netleriniz Testlerin Türkiye ortalaması ve standart sapmalarıyla beraber değerlendirilerek standart puanlara dönüştürülür ve sonuçta sizin DGS yerleştirme puanlarınız:

Sayısalcı için : Adayın DGS say standartpuanı*3 + Adayın DGS söz standart puanı*0,6 + Adayın ÖBPsi*0,6

EA cı için : Adayın DGS say standartpuanı*1,8 + Adayın DGS söz standart puanı*1,8 + Adayın ÖBPsi*0,6

Sözelci için : Adayın DGS say standartpuanı*0,6 + Adayın DGS söz standart puanı*3 + Adayın ÖBPsi*0,6 şeklinde belirlenir.

SAPIK ANTRENÖR KIZ ÖĞRENCİYİ BÖYLER TACİZ ETTİ (foto galeri)
İŞTE 88 MİLYON DOLARLIK ÖĞRENCİ EVİ (foto galeri)
OKUL BAHÇESİNDE DEHŞET ANLARI (foto galeri)
ÜNİVERSİTEDE TUHAF YARIŞMA 18+ (foto galeri)
ÜNİVERSİTELİ KIZLARDAN TUHAF AÇIK ARTTIRMA 18+ (foto galeri)
EĞİTİM İÇİN BEKARETİNİ SATAN KIZ 18+ (foto galeri)
ATANAMAYAN ÖĞRETMEN MODEL OLDU SOYUNDU (foto galeri)

Adayın netlerinin standart puana dönüştürülme işleminde Türkiye ortalaması ve testin standart sapması ne kadar küçükse adayın elde edebileceği standart puan o kadar büyük olur.Standart sapma sınavın zorluğundan bağımsız bir veridir. Standart sapmanın küçülmesi sınava giren adayların homojenliğiyle mümkündür. Sınava giren 150 binin üzerindeki adayın homojenitesinin 2012 ile karşılaştırmasını yapacak veri elimizde bulunmadığı için bizim şu an bu sınavla geçen yılla karşılaştırdığımızda ne gibi durumlar ortaya çıkabiliri sadece sınavın zorluğu ve bunun Türkiye ortalamasına etkileri üzerinden yapacağım.

1- matematik testinde 2010 dan beri düşen Türkiye net ortalaması tarihin en düşük seviyesinde gerçekleşecek gibi gözükmekte. 2010 da 29,5… 2011’de 25… 2012’de 19,5 olan matematik test ortalaması 2013 DGS sonucunda 15 i görürse şaşırmayacağım türkiye ortalaması düşecek ve matematik testinin standart puanı. yükselecektir (yani aynı sayıdaki matematik neti 2012 ye göre daha büyük puan getirecek)

2- Türkçe testinin Türkiye ortalaması geçen yıl 40 idi( ancak bunda testteki 4 sorunun iptal edilerek her adaya doğru hanesine yazılmış olmasının etkisi de vardı).. bu sene matematiğin bunca zor algılanması bir çok adayın Türkçe testine bakma şansını azalttığı için geçen seneye göre zor algılanmazsa bile Türkçe test ortalamasının 2013 DGS de 33-35 aralığında olacağını tahmin ediyorum.

3- Buradan yapacağım değerlendirme gerekçeleriyle. şöyle olacaktır(ortalamalar dediğim aralıklarda gerçekleşirse)

a. Sayısal puan türünde geçen sene bir aday ful say ful sözel ve 80 öbp ye sahipken alabileceği maksimum puan 328,5 iken bu sene bu şekildeki bir adayın alacağı puan 335 lerin üzerine çıkacaktır. Dolayısıyla geçen yıl alınan en yüksek puan 323 iken(bu adayın ya öbp de eksiği vardı yada testlerden ful yapamamıştı) ve bunu alan say Türkiye birincisiyken bu sene 323 ü almış aday belki 20. belki 50. olabilecek. şimdi artık anlaşılır gelecektir. sayısal puan türünde ünüversite taban puanları artacak sözüm…

b. Ea ve sözel için de ortalamalar düşeceği için üniversite taban puanlarının yükseleceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

c. Sınavın zor gelmesi ve ortalamaların böyle düşecek olmasının en temel sonuçlarından biri ÖBP nin sınav içerisindeki ağırlığının azalması yönündeki etkisidir.. İlk başa dönüp puan hesabının nasıl yapıldığını tekrar incelediğinizde ÖBP nin değişmediğini çarpanının da değişmediğini .. ancak sayısal ve sözel standart puanlarının değişken olduğunu göreceksiniz. 2009 yılında Türkiye mat ortalaması 36 türkiye sözel ortalaması 44 idi o sene bir sayısalcının alabileceği maksimum puan 293 idi . o zamanda okuldan alınabilecek en yüksek puan 80*0,6= 48 idi şimdi de 48 2009 da ÖBP nin toplam alınabilecek puandaki payı 16,4 iken 2013 DGS de 14,3 e kadar düşmekte.Bu ne demek 2009 da 2010 da bir aday düşük öbp ile çok iyi bir üniversiteye girme şansı yok iken artık 50 öbp ile bile iyi netler bırakıldığında odtü Boğaziçi itü mümkün olabilmekte. Demem o ki öbp nin ağırlığı geçen seneden az olacaktır..aöbpsi düşük adaylar için şans olmuştur.


YORUMLAR