DGS 2013 Dikey Geçiş Sınavı başvuru formu

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 27 Mayıs2013 tarihinde başlayacak, 5 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.

DGS başvuru formuna aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.  DGS'ye başvuru yapacak olan adaylar hangi bankaya para yatıracaklar, DGS başvuru ücreti ne kadar oldu, DGS başvuru süreci, DGS başvuru kılavuzu işte tüm arananlar. 

DGS başvuru işlemlerini ÖSYM merkezlerinde yapacak olan adaylar internetten DGS başvuru formunun çıktısını alıp DGS başvuru kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda doldurmalıdırlar. DGS 2013 başvuru ücretini bankada sıradan dolayı yatıramayan adaylar ziraat bankası atm'lerinden de yatırabilirler. ATM'lerde eğitim ödemeleri- ÖSYM sınavları ve 2013 DGS'yi seçip tc numaraları ile kartsız işlem yapabilirler. DGS'ye daha önce kayıdı olmadan girecek olan adaylar kayıt için gittikleri okulda transkripleri olmadan kayıt yaptıramayacaklar. 

DGS 2013 başvuru kılavuzu için TIKLAYIN

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 27 Mayıs2013 tarihinde başlayacak, 5 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.

Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2013-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2013 DGS BAŞVURU İŞLEMİ 

a) Başvuru merkezinde yapılacak başvurular

Başvuru merkezine gidildiğinde;

- Aday Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olması, 
- sınav ücretinin bankaya yatırılmış olması gerekir. 
- Ayrıca adayların;Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.) ile mezun adayların mezuniyet belgelerinin onaylı bir örneğini de yanlarında bulundurmaları gerekir.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Fotoğraf, adayın fiziksel olarak kolaylıkla tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı "2013-DGS Başvuru Kayıt Bilgileri" adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi kontrol edecek, bilgiler doğru ise belgeyi imzalayıp görevliye onaylaması için geri verecektir. Onaylanmış fotoğraflı belge görevliden alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olacağından saklanmalıdır. Başvuruda 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından başvuru merkezi görevlisine ödenecektir.

Bu aşamadan sonra öğrenim bilgilerinde yapılacak belgeye dayalı her türlü değişiklik isteği, doğrudan ÖSYM'ye yapılmak zorundadır.

b) İnternet'le bireysel başvurular

2011-2012 DGS'ye başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar başvurularını isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla kendileri yapacaklardır. Bu durumdaki adayların, sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin İnternet adresinde "BAŞVURULAR" kısmında bulunan "2013-DGS Bireysel Başvuru" başlıklı alana girmeleri ve buradaki açıklamalar doğrultusunda mevcut bilgilerini kontrol etmeleri ve gerekli olanları değiştirerek başvurularını tamamlamaları gerekir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünü yazıcıdan alıp kontrol etmeleri ve bu belgeyi saklamaları gerekir.

Öğrenim bilgilerinde değişiklik olan adaylar, başvurularını bir Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır.

Bu adaylar mezuniyet belgelerinin bir örneğini başvuruda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgeler, bilgi değişikliği başvuru merkezi görevlisince yapıldıktan sonra adaya geri verilecek, kesinlikle ÖSYM'ye gönderilmeyecektir.

c) Postayla başvurular

Başvuru süresince; sürekli yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb), sürekli hastalık ya da tutukluluk gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, başvuru süresi içerisinde aşağıdaki belgeleri ulaştırmalıdır. Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgeler kesinlikle işleme alınmayacaktır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgelerden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

- Doldurulmuş 2013-DGS Aday Başvuru Formu
- Ağır hasta adayların başvurma süresince başvuru merkezine gidemeyecek durumda olduğunu gösterir sağlık kurulu raporu
- Başvurma süresince yurt dışında bulunan adayların, yurt dışında bulunma nedenini ve süresini belirten resmî bir belge
- Adayın fiziksel olarak kolaylıkla tanınmasını sağlayacak nitelikte bir fotoğraf
- Öğrenim durumunu gösterir resmî bir belge
- Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.),
- Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.

2013-DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM 2013 yılı sınav takvimine göre bu yıl DGS 21 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşecek. 

2013-DGS Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

DGS 2013 başvuruları 27 Mayıs Pazartesi günü başladı 5 Haziran Çarşamba günü son bulacak. 

2013-DGS Sınavı Başvuru İşlemleri Başvurular ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri ya da www.osym.gov.tr internet adresinden yapılacak.

DGS HARÇ ÜCRETİ NE KADAR?

Geçen yıl(2012) yapılan DGS'de sınava girme ücreti 40 TL olarak belirlenmişti. Bu yıl ise DGS ücreti 50 TL oldu.

Başvuru ücretleri

BAŞVURU SÜRESİ: 27 Mayıs - 5 Haziran 2013

SINAV TARİHİ, SAATİ VE SÜRESİ: 21 Temmuz 2013, 09.30, 180 dakika

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3,00 TL

SINAV ÜCRETİ: 50,00 TL

YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ: 2,00 TL

KAYIT TARİHLERİ: 2 - 6 Eylül 2013

BAŞVURU MERKEZLERİNDEN FOTOĞRAF YENİLEME İŞLEMİ ÜCRETİ: 5,00 TL

DGS ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

- T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve

- Vakıf Bankın tüm şubeleri ve

- T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve

- Akbankın tüm şubeleri ve

- Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve

- Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve

- DenizBankın tüm şubeleri ve

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*Sınav ücreti ÖSYM’nin

Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı ile birlikte oturum sayısına bağlı olarak aşağıda belirtilen ücretlerden hangisini yatıracağını söylemeleri gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden

ÖSYM’nin

İnternet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücreti İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilir. Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

DGS KONTENJANLARI ARTTIRILDI MI?

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, belirli bir başarıyı yakalayan Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencilerinin lisans öğrenimine geçişlerinde DGS'yi kullandıklarını söyledi. YÖK'ün 2007'de DGS'ye 3 defa girebilme sınırını kaldırdığını, böylece başvuranların sayısının 50 binden kademeli 130 bine ulaştığını belirtti. Günay, tercihlerin başvuruda alınması şartının kaldırılması ve tercih sayısının 8'den 30'a çıkarılmasının adaylara birçok açıdan kolaylık sağladığını söyledi.
Adaylara ek yerleştirme imkanı da sunduklarını anımsatan Günay, "DGS sayesinde 2 yıllık okul kazanan binlerce aday için yeni bir fırsat sağlanıyor. Bu sayede adaylar hayallerine kavuşuyor. DGS ön lisans öğrencilerini motive eden bir araç. Üniversiteye girişte bir şekilde yeterli puan alamayıp ön lisansa girmiş öğrencilere, başarılı oldukları takdirde böyle bir imkan sunuluyor ve bir telafi mekanizması rolü de görüyor" dedi.
Bu nedenle her yıl adaylara kolaylık sağlamak için yeni düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Günay, sistemin çalışanı teşvik eden, ödüllendiren ve her zaman herkes için yolların açık olduğu gösteren bir yapısı olduğuna işaret etti.
Hangi MYO programlarının hangi lisans programlarına geçebileceğinin YÖK tarafından belirlendiğini anlatan Günay, "Geçen yıl DGS için 30 bin 349 kontenjan ayırdık. Bu yıl ise kontenjan sayısını yaklaşık 4 bin artırarak 34 bin 665'e çıkardık. Bu kontenjanların, 21 bin 545'i devlet, 7 bin 802'si vakıf üniversitesi, 5 bin 318'i ise Kıbrıs'taki vakıf üniversitelerine ait" diye konuştu.
DGS ile bir lisans programına yerleşen adayların lisans öğrenimine hazırlık programı koşullarını 2010'da düzenlendiklerini anlatan Günay, şöyle devam etti:
"Öğrencilerin DGS'yi kullanmaları mesleki eğitim için önemli bir motivasyon unsuru oldu. 2011'de üniversiteden akademik başarısızlıktan dolayı atılmanın kaldırılması ile YÖK, DGS ile yerleşen öğrencinin hangi sınıftan başlayacağını kararını üniversitelere bıraktı. Aynı zamanda DGS ile yerleşen öğrencilerin bir sonraki yıl tekrar sınava girmeleri halinde, ön lisans başarı puanının (ÖBP) yüzde 25 kesilmesi kararı alındı. Böylece hem öğrenciler artık daha dikkatli tercih yapıyor hem de kazandıktan sonra sistemden ayrılmıyor. Geçen yılda ÖBP hesaplanmasını, bireysel başarıyı esas alacak şekilde yeniden düzenlendik."

Yıl Devlet ÜniversitesiVakıf Üniversitesi TürkiyeVakıf Üniversitesi KKTCToplam

20075.3721.2726287272
20085.4471.3626737482
20095.1422.9432.34610.431
201012.4073.4342.91818.759
201115.2344.7123.58623.532
201218.5316.9914.82730.349
201321.5457.8025.31834.665 

DGS'YE BAŞVURMANIN KOŞULLARI NELER?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezi olarak yapılır.

Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2011-DGS’ye girerler, ancak bu adaylar 2011-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar. Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.

Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin internet adresinden edinilmelidir.

Açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

 


YORUMLAR