21 Nisan 2014 Pazartesi
   25.04.2013 09:22:35
Güncelleme : 25.04.2013 15:35:11  

Bugün büyük gün; PKK çekiliyor

Çerçevesi İmralı'da Abdullah Öcalan'la MİT tarafından belirlenen PKK'nın silahlı gruplarının Kuzey Irak'a çekilmesi yönündeki süreçte sona gelindi.

15 Ağustos 1984’te ilk terör eylemini yapan PKK, 30 yıl sonra Türkiye’den tamamen çekiliyor. Çekilme bizzat Abdullah Öcalan’ın talimatıyla uluslararası bir basın toplantısıyla duyurulacak. Toplantıyı dünya medyası izleyecek. Murat Karayılan tarafından açıklanacak olan geri çekilme kararı, PKK’lılarca “30 yıllık savaşı bitirecek adım” olarak değerlendiriliyor

KÜRT sorununun çözümü için başlatılan sürecin en önemli aşaması bugün başlıyor. 15 Ağustos 1984’te ilk silahlı eylemini yapan PKK 30 yıl aradan sonra bugün Türkiye sınırlarının dışına çıkmaya başlıyor. PKK, Abdullah Öcalan’ın talimatı üzerine çekilmeyi uluslararası bir basın toplantısıyla duyuracak. 100’ün üzerinde gazeteci tarihi toplantıyı izlemek için isim bildirdi.

‘SAVAŞI BİTİRECEK TOPLANTI’
Basın toplantısının yapılmasını ve çekilmenin bütün dünyaya deklare edilmesini bizzat Abdullah Öcalan, Kandil’e yolladığı son mektupta istedi. Toplantıya KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’nın yanı sıra diğer üst düzey PKK yöneticilerinin de katılarak, “Hepimiz sürecin arkasındayız” mesajını vermesi bekleniyor. Toplantı Kuzey Irak’ta bulunan PKK yöneticileri tarafından, “30 yıllık savaşı bitirecek basın toplantısı” olarak değerlendiriliyor.

ÇEKİLME POZİSYONUNDALAR
Habertürk’ün edindiği bilgilere göre Türkiye’deki silahlı PKK militanları belli alanlarda toplanarak geri çekilme pozisyonu aldı. Belirlenen geri çekilme güzergâhları üzerinde bir askeri operasyon belirtisi veya hareketlilik yok. Çekilme için ise Kuzey Irak’taki PKK kamplarındaki hazırlıklar sona erdi. Hangi bölgelerden gelecek silahlı militanların hangi kamplara yerleştirileceği ve hangi kampta kaç kişi kalacağı belirlendi. Çekilmenin, adım adım olacağı ve birkaç ayı bulacağı belirtiliyor.

PKK’nın üst düzey yöneticilerinden ve Oslo’daki görüşmelerde örgütü temsil eden Mustafa Karasu, devletle PKK arasında yapılan görüşmelerin detaylarını Fırat Haber Ajansı’na açıkladı. Karasu, 5 Mart’ta Oslo’da yapılan görüşmede hem Nevruz’un hem 29 Mart seçimlerinin rahat geçmesi için anlaşmaya vardıklarını, seçimlerin ardından 13 Nisan’da resmen ateşkes ilan ettiklerini söyledi. Karasu, görüşmelere önceleri MİT Müsteşar Yardımcısı’nın ekibiyle geldiğini, 2009 Ağustos’unda ise devlete yol haritasının verildiği süreçten sonra Hakan Fidan’ın Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak görüşmelere katıldığını ve devlet adına bir taahhütte bulunulmadığını söyledi. Görüşmelerin de uluslararası aracılar tarafından sağlandığını söyleyen Karasu, “12 Haziran 2011 seçimlerinden önce Oslo’da bir görüşme daha olacaktı. Fakat o görüşme olmadı. Zaten seçimden sonra da hiç görüşme olmadı” dedi.

ÇEKİLME YEMEĞİ
Gazetecilere verilen yemekte tavuk, pilav, salata ve meşrubat yer aldı.

Burada gazetecilere verilecek öğle yemeğinden sonra Kandil’in başka bir bölgesinde Murat Karayılan silahlı PKK’lıların Türkiye’den çekilmesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapacak. Karayılan gazetecilerin sorularını da yanıtlayacak.

İŞTE YOL HARİTASI
Karasu, Öcalan’ın 3 aşamalı yol haritasını açıkladı:

1- ÇEKİLME: Geri çekilme. Komisyonların kurulması.

2- ANAYASA: Çekilmenin tamamlanmasıyla Anayasa değişikliği yapılması.

3 -NORMALLEŞME: Anayasal ve yasal değişiklikler pratiğe geçirilmesi.

BM ‘Devreye girelim’ dedi, Türkiye reddetti

PKK kaynakları Birleşmiş Milletler’in, sınır dışına çekilme sürecinde devreye girmek için teklifte bulunduğunu iddia etti. İddiaya göre BM, sürecin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve çekilmeyi izlemek için bir heyet gönderme teklifinde bulundu. Ancak, Türkiye, bunun PKK’yı meşrulaştıracağı anlamına geleceği gerekçesiyle reddetti.

KANDİL’deki tarihi basın toplantısı için 100’ün üzerinde gazetecinin BDP Erbil Temsilciliği’ne isim bildirdiği öğrenildi. Başvuranlar arasında Türkiye’de yayın yapan basın kuruluşlarının yanı sıra; çok sayıda ülkeye servis yapan BBC, Reuters, El Cezire, AP gibi ajans ve televizyonlar da yer alıyor. Öte yandan Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı da ilk defa PKK’nın bir etkinliğini izleyecek.

 Toplantının Kandil’in hangi bölgesinde yapılacağı ise son dakikaya kadar gazetecilere bildirilmedi. Basın toplantısı için dün Kandil’de hazırlıklar tamamlanırken; toplantının güvenliği PKK tarafından sağlanacak.

PKK’nın Türkiye’den çekilme kararını açıklayacağı basın toplantısını izlemek üzere gelen gazeteciler, Kandil Belediyesi’nde toplandı

 

Karayılan'ın yapacağı açıklamanın bölgede keşif uçuşu yapıldığı için geciktiği iddia edildi.

 

 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

atalay KONURalp
08.05.2013 15:35
bu ülkeye asalak olan,parazit olan eli kancı hain bölücü ve talancılar def olup gittikçe vatan bu cahil yabanilerden temizleniyor.. Yaptığı cinayet ve ihanetler yanlarına kalacak sanmasınlar.gittiği mağaralarda kıpırdadıkca kahraman askerimiz tepelerine ateş yağdıracaktır.pkk çakallları için gebermek en şanslı telef olmaktır..normal ceza en az 50 yıl kodes olmalıdır Bunların içinde masum yoktur.beyinleri çalışmadığından hatalarını anlayamazlar.Bu çapulcuların yerine siyasi temsilcileri,milletten özür dileyip kandile gitmeleri beklenir. apocuların maşası kuklası uşağı olan kck lılar zaten insan gurubuna dahil olamazlar.İhanet genlerine işlemiş.Bunların leşleri akbabalar yediğinde akbabalarda kuduz olabilir.. defolsun hainler,millet bayram etsin
atalay KONURalp
29.04.2013 21:31
şirin ülkemizin bazı yerlerine insanlarımızın dolaşmasını engelleyenler utansın..çakalllar gibi geceleri mezra ve bazı köylere giriş çıkışı tekeline alıp terör estirenler utansın.. kendi vatandaşlarını acımadan katleden ve güney doğuya korku salanlar utansın,vatana millete zarar veren ve bayrağımıza saygısızlık eden çapulcular utansın.hain bölücülere destek veren ve avukatlığını yapan kck ve siyası kanadı utansın,ülkenin kalkınmasına engel olan ve dış güçlerin amacına hizmet eden vahşiler utansın.millete baskıyla oy kullandıran,meclisise hainleri aldıran kürtçüler utansın. tüm çapulcuların medyada siyasette. reklamını yapanlar utansın. . kandil yabanilerini destekleyen dış güçler utansın... apoculara af çıkacak diye umanlar inşalllah yanılırlar