Atv Başbakan canlı konuşması izle

Başbakan Atv'de konuşuyor, Başbakan'ın konuşması canlı izle.

Diyarbakır'daki tarihi buluşmanın ardından Başbakan Erdoğan, Atv-A Haber ortak canlı yayınına katıldı. Murat Akgün moderatörlüğünde gazeteciler Mehmet Barlas, Sevilay Yükselir, Mustafa Karaalioğlu, İbrahim Karagül, Nihal Bengisu Karaca soruyor. Başbakan Erdoğan, gündemin en kritik sorularını canlı yayında yanıtlıyor. Başbakan ile Gündem Özel Atv-A Haber ortak yayınında konuşuyor.

Canlı izlemek için tıklayınız

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları...

ŞİVAN PERVER’İN TÜRKİYE’YE GELİŞİ
-Barış havasında olan bu görüşme ile çözümsürecine katkı sunuyoruz. Böyle bir şeyin yerinegelmesi cesaret işiydi. Biz bunu halledeceğimizi söylemişti. Şivan Perver’in 38 yıl sonra Türkiye’ye gelmesi üzerinde oturulması düşünülmesi gereken birşeydir. Eğer vatandaşlık konusunda birşey yapılacaksa bir herşeye hazırız dedik. Şivan bize cevap verecek. Kendisiyle bir takım programlar yapacağız.

KÜRDİSTAN KELİMESİNİN KULLANILMASI
-Kürdistan söyleminden rahatsızlık duyulması hakikaten manidar. Bunlar bizim tarihimizibilmiyorlar. Çok yakın süreçle alakalı birşey söyleyeceğim. Dünkü grup toplantısında Mustafa Kemal’in söylediği sözlerin fotoğrafını getirdim. Kürdistan Bölgesi şeklinde geçer. Kürdistan Bölgesginde her iki dili de kullanırlar diye geçiyor. Bir kararname var. Çok ilginçtir. Burada Kürdistan geçiyor. Yine Gazi ile ilgili bir durum var.Kurdistan, Lazistan diye bir konuşması var. Güney Doğu Kürdistan, Doğu Karadeniz Lazistan diye geçiyor. Bana bölücü diyorlar. O halde Mustafa Kemal’de mi bölücüydü.

TÜRKİYE KÜRDİSTAN’I
-Bizden asla Türkiye Kürdistanı diye birşey duyamazsınız. Güzel geçen haftadan sonra bu tip söylemler hiç şık değildir.

MUHAFAZAKARLIK SÖYLEMİ
-Muhafazakarlık noktasında Fransızların ve İngilizlerin tanımı ile bizimkisi farklı. Biz kendi kültür ve tarihimizi koruma noktasında muhafazakarlıktan bahsediyoruz. Biz bu yapı içerisinde geleceğimizi olgunlaştırmak istiyoruz. Başbakanlık olarak attığımız adımların yanlış anlaşılması sonrası gerekli yapılacakları atıyoruz. Ahlak hukuk ile iç içedir.


YORUMLAR