Altın Fiyatları Bugün, Altının Gramı Ne Kadar, Kapalı Çarşı Altın Fiyatları, Altın Fiyatları Yorum, Güncel Altın Fiyatları, Çeyrek Altın Fiyatı, Altın Fiyatları Bankalar

Altın fiyatlarının yüzde 20 oranında gerilemesi hediyelik altına olan talebi patlattı. 180 liradan 138 liraya gerileyen hediyelik altın fiyatları, düğün davetlilerinin yüzünü güldürdü.

Gezi Eylemleri ve FED'in geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni yol haritasıyla piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, uzun zamandır düşüş eğiliminde olan altını vurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı kayıpla kapatan altın yeni haftaya da kayıpla başladı.

Uluslararası piyasalarda altın ın ons fiyatı 1283,38 dolara geriledi. Kapalıçarşı'da altının gramı 80,25 liradan el değiştiriyor. FED kararları sonrası gerileyen altının son 30 yılın en kötü haftalık kaybını görebileceği konuşuluyor. Altın hafta başından bu yana yüzde 9'a yakın değer kaybetmiş durumda. Altın fiyatlarının geleceğine ilişkin tahminlerde bulunan uzmanlar, fiyatların 1.255 ile 1.158 arasında doğru ineceği kanaatini taşıyor.

Altın ve döviz fiyataları için tıklayın

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası 'nın (FED) açıklamalarının ardından yükselişe geçen dolar/TL kuru bu haftaya da hızlı başladı. İstanbul serbest piyasada dolar Cuma gününe göre yükselişle 1.9450 TL'den açıldı.

MERKEZ BANKASININ MÜDAHALESİNE RAĞMEN DOLARIN ATEŞİ DÜŞMESİ

Dolar ın yükselişini sürdürmesi üzerine Merkez Bankası dolar stratejisini değiştirme kararı aldı. Yeni stratejide banka günde minimum 150 milyon dolarlık tek müdahaleyle dolara müdahale edecek. Merkez'in bu açıklamasının ardından dolar yatay seyirle 1.9440 TL civarında seyrediyor.

ALTININ DURUMU BUNDAN SONRA NASIL OLACAK?

Altın fiyatlarının yüzde 20 oranında gerilemesi hediyelik altına olan talebi patlattı. 180 liradan 138 liraya gerileyen hediyelik altın fiyatları, hem düğün sahiplerinin, hem de davetlilerin yüzünü güldürdü.

Sarraf Yusuf Erbaş, altın fiyatlarının 8-9 ay öncesine göre yüzde 20 oranında düşmesinin altın satışlarını patlattığını söyledi. Fiyatların düşmesinin ardından artan talebe cevap vermekte zorlandıklarını belirten Erbaş, düğün sezonunun da açılmasıyla satışların hafta sonlarında 5’e katlandığını söyledi. Bazen 500 tane hediyelik altın almak isteyenlerin olduğunu ifade eden Erbaş, “Ancak, bazen Darphane ürün veremiyor.


YORUMLAR