Altın fiyatları artacak mı? Altın fiyatlarındaki düşme ne zaman sona erecek?Bundan sonra altında neler olacak? Altın almalı mı satmalı mı?

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan tüketici ne yapmalı? Altın fiyatları daha fazla düşer mi? Bu dönemde altın satılmalı mı? Altın tekrardan yükselişe geçer mi?

 ALTININ NASIL BU KADAR DÜŞTÜ? - ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününe rekor düşüşle başlayan ve dalgalanmanın devam ettiği altın fiyatlarında dip henüz gelmedi. Uzmanlar yeni düşüşler için uyarıyor.

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 10'un üzerinde değer kaybı yaşayarak uluslararası piyasalarda ons fiyatı 1400 doların da altına inen altın için tahminler git gide kötüleşiyor. Üstüste rekorlar yaşayarak, Mart 2011'den bu yana en düşük seviyeye inen altında gerilemenin devam etmesi bekleniyor.

12 yıllık boğa piyasası sonrasında ABD ve Çin’den gelen büyümeye beklenen desteği veremeyen veriler ile hızlı düşüş trendine giren altına için hedef olarak analistler 1200 doları dile getirmeye başladılar. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 5'e varan satış ile 1.400 doların da altına gelen emtiada 1385 dolar görülürken Mart 2011'den bu yana en düşük seviyeye gelinmiş oldu.

TAHMİNLER GERİYE ÇEKİLDİ

Temmuz 2011 zirvelerinden yüzde 25 değer kaybeden altında sert satışlar Avustralya, Çin ve İngiltere’deki sektörü vurdu. JP Morgan portföy yöneticisi James Sutton, 1200’lü seviyelerin sektör için önemli problem olacağını belirtirken, sektörün önemli bir mücadele içine girebileceği uyarısını yaptı. 2017 yılı için beklenen 1200 dolar tahminin daha erken görülebileceği kaydediliyor. 

'40 YILDIR BÖYLESİNİ GÖRMEDİM'

Altın piyasası uzmanı Dennis Gartman da, "Yaklaşık 40 yıldır altın alım-satımı yapıyoruz. 40 yıldır son 2 günde tanık olduklarımıza benzer hareketler görmedim. New York piyasası açıldığında ve ham hesaplarındaki zararı gördüğünde daha fazla satış gelmesinden korkuyoruz" diye konuştu.

'HENÜZ YETERİ KADAR DÜŞMEDİ'

Ünlü yatırımcı Jim Rogers ise, altında henüz yeteri kadar düşüş yaşanmadığını savundu. Rogers Holding başkanı Singapur’da yaptığı açıklamada, emtia cephesinde daha fazla düşüş yaşanacağı düzeltme hareketinin devam edeceğini söyledi. Seviye vermekten kaçınan ünlü yatırımcı son iki yılın en düşük seviyelerine gerileyen altın için 1999’da başlayan rallinin merkez bankaları tarafında büyümeyi teşvik için atılan adımlar ile desteklendiğini dile getirdi.

'DALGALI SEYİR SÜRECEK'

Türkiye cephesinden de altın fiyatları için 'daha da düşecek' tahminleri geliyor. Global krizin henüz tam olarak ortadan kalkmadığını belirten ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, altın fiyatlarının bu yıl boyunca dalgalı bir seyir izleyeceğini öngördü. Tabakoğlu, altın fiyatlarını etkileyen iki temel global unsur olduğunu vurgulayarak, "Bunlardan global likidite gelişmeleri, diğeri de dünya ekonomisinde büyümeye dair belirsizlikler" dedi.

'KRONİK BİR DÜŞÜŞ VAR'

Altın fiyatlarının kronik bir düşüş içerisinde olduğunu belirten Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer de, bu yıl içerisinde altın fiyatlarının yurt dışı piyasalardaki dalgalanmaya paralel yüzde 10 ile yüzde 15 aralığında düşeceği tahminlerinde bulundu.

GÜMÜŞÜ DE TETİKLİYOR

Altına yüzde 10'luk satış gelirken gümüş tarafında da sert hareketler dikkat çekiyor. Gümüş yüzde 8.8 değer kaybederek 23.6 dolara düşerken Ekim 2010'dan beri en düşük seviyeyi görmüş oldu.

NEDEN DÜŞTÜ?

Küresel piyasalarda işlem gören altının ons fiyatı önceki hafta destek seviyelerini bir bir kırarak Temmuz 2011'den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek 1.481 dolara kadar düştü.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Güney Kıbrıs'ın kaynak ihtiyacını karşılamak için altın satacağı yönündeki haberler, Avro Bölgesi'ndeki mali yapısı zayıf ülkelerin de altın satabileceği beklentisini oluşturdu dedi.

Altın fiyatlarının Fed eyalet başkanlarından gelen açıklamalarla geçen haftaya bir miktar yükselişle başladığını belirten Yıldırımtürk, geçen hafta ortasında açıklanan Fed tutanaklarında parasal genişlemenin toparlanma hızına duyarlı olarak planlanandan önce sonlandırılacağı sinyaliyle altın fiyatının yönünü yeniden aşağıya çevirdiğini söyledi.

Yıldırımtürk, altın fiyatlarındaki sert düşüşte finans dünyasının önde gelen yatırım bankaları ve para sihirbazı unvanlı piyasa oyuncularının geleceğe ilişkin altın fiyatları tahminlerini aşağıya revize etmelerinin büyük etkisi olduğunu savundu.

Yıldırımtürk, Altın fiyatı son bir haftalık süreçte yaklaşık 96 dolar geriledi diye konuştu.

Stratejist Ahmet Mergen de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Güney Kıbrıs'ta altın satışı haberlerine ilişkin açıklamalarının ardından yatırımcıların altın yatırımlarını azaltarak hisse senedi ve diğer yatırım enstrümanlarına yöneldiğini kaydetti.

Mergen, Ekonomiler düzeldikçe ve kaos ortamından uzaklaşıldıkça altın fiyatı değer kaybedebilir denildiyse de bu kadar kısa zamanda bu kadar sert düşüş pek beklenmeyen bir düşüş oldu. ETF'deki (Exchange traded fonları) varlıkların bin 181 ton ile en düşük seviyeye inmesi de moralleri bozmuş olup panik satışlarını getirmiş olabilir yorumunu yaptı.

Altın fiyatlarındaki düşüşün nedeninin sadece George Soros'un açıklamaları olamayacağını söyleyen Karakaş, şunları kaydetti: Altın fiyatlarının bu noktalara gelmesinde Soros'un demeçleri evet mutlaka etkilidir ama geçici olarak... Dikkat ederseniz Soros fonu geçen yıl 1.600 ve 1.700 ons bandında altın yatırımlarını artırdığını açıkladı. Nedeni daha önceden yaptığı 'altın 2.500 ons olabilir' açıklamaları. Uzun vadede altın 2.500 hatta 3.000 ons seviyelerini görebilir. Artık altın merkez bankalarında bir karşılık, bir para, bir nakit haline geldi.

Türkiye Merkez Bankası bile altın karşılıklarını önce yüzde 25'e, daha sonra 30'a çıkardı. Dünyadaki birçok merkez bankası da aynı şekilde. Fonların insanların psikolojileri üzerinde beklentiyi satın alma girişimleri kısa zamanda tüm dünyada anında tepki verir hale geldi.

DÜNYADA NE KADAR ALTIN VAR?

Dünyadaki bütün altını eritip küp haline getirsek küpün büyüklüğü ne olurdu acaba?

Dünyanın en zengin yatırımcılarından Warren Buffet, dünyada yer üstüne çıkarılmış altın miktarının, 20 metre boyutunda bir küp oluşturacağını söylüyor.

Peki bunu nasıl biliyoruz?

Yatırımcıların kullandığı kaynaklardan biri, değerli metaller konusunda danışmanlık hizmetleri sunan Thomson Reuters GFMS.

Şirketin son yayımladığı yıllık altın verilerine göre dünyada 171 bin 300 ton atın bulunuyor.

Bu miktarda altın eritilip küp şekline dönüştürülse her bir kenarının uzunluğu 20.7m civarında olurdu.

Fakat GFMS'in rakamlarını doğru bulmayanlar da var.

İLK ALTIN PARA TÜRKİYE'DE ÇIKARILDI

Altın miktarı konusundaki tahminler 155 bin 244 tondan 2.5 milyon tona kadar değişiyor.

2.5 milyon ton altın eritilip küp şekli verilse her bir kenarı 50 metreyi bulurdu.

Peki bu rakamlar arasındaki fark neden bu kadar büyük?

Altın tarihi konusunda uzman Timothy Green'e göre, nedenlerden biri, altının 6 bin yıl gibi uzun bir süredir çıkarılıyor oluşu.

İlk altın para, milattan önce 550 yıllarında, bugünkü Türkiye sınırları içerisinde, Lidya kralı Kroisos (Karun) tarafından bastırılmış ve kısa sürede Akdenizli tüccarlar ve misyoner askerler tarafından kabul gören bir ödeme aracı haline gelmiş.

GFMS'nin tahminlerine göre, Kristof Kolomb'un Amerika'ya gittiği 1492 yılına kadar dünyada 12 bin 780 ton altın çıkarılmıştı.

Fakat bu alanda yapılan araştırmaları inceleyen yatırımcı ve Gold Money adlı şirketin kurucusu James Turk bu tahmini çok yüksek buluyor.

Turk, Ortaçağ'a gelinceye kadar kullanılan ilkel madencilik teknikleri dikkate alındığında 1492'ye kadar ancak 297 ton altın çıkarılmış olabileceğini düşünüyor.

Günümüze kadar çıkarılan toplam altın miktarı konusundaki tahmini ise 155 bin 244 ton.

Turk'un rakamları bazı yatırımcılar tarafından kabul görürken bazı uzmanlar da onun GFMS'ye alternatif olamayacağını söylüyor.

Ancak hem Turk'un hem de GFMS'nin rakamlarını fazlasıyla düşük bulanlar da var.

Altın ile ilgili yatırım şirketi Real Asset Company'den Jan Skoyles, "Sadece Tutankamun'un mezarında 1,5 tonluk altın tabut bulundu. Kayıtları yapılmadan soyulan mezarlardaki altın miktarını düşünün bir de" diyor.

Skoyles ayrıca çıkarılan altın miktarı konusunda Çin'in yeterince açık davranmadığını, Kolombiya gibi ülkelerde ise "çok sayıda yasadışı altın madenciliği yapıldığını" vurguluyor.

Altın Standartları Enstitüsü ise biraz spekülatif bir rakam olduğunu kabul etmekle beraber, bankaların depolarındaki altın ve tüm mücevherler toplandığında 2,5 milyon ton altına ulaşılacağı tahmininde bulunuyor.


ALTIN 'TÜKETİLİYOR'

O halde kim haklı?

Bunu bilmek zor. Bütün sunulan rakamlar sonuçta birer tahminden ibaret. Belki de gerçek rakam bunlardan çok farklı.

Altın kaynakları çok yakında tükenecek gibi değil.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, yeraltında çıkarılmayı bekleyen 52 bin ton altın bulunduğunu ve daha fazla rezervin keşfedileceğini tahmin ediyor.

Ancak altını kullanış şeklinin değişmesi kaygı yaratıyor.

Bugüne kadar altın hep geri dönüşüm yoluyla yeniden kullanıma sokuldu.

James Turk, "Tarih boyunca çıkarılmış altın bugün aynı şekilde varlığını koruyor. Yani bir altın saatiniz varsa bunun bir kısmı 2000 yıl önce Romalılar tarafından çıkarılmış altın olabilir" diyor.

Fakat altının teknolojide kullanımı farklı.

İngiliz Jeolojik Araştırmalar Merkezi, bugün üretilen altının yüzde 12'sinin teknoloji sektörüne aktarıldığını ve her aygıtta çok küçük miktarlar halinde kullanıldığı için geri dönüşüm yapılmasının ekonomik olmayabileceğini ifade ediyor.

Kısacası, altın ilk kez "tüketiliyor".

 


YORUMLAR