ALES sonuçları.. ALES 2013 İlkbahar dönemi sonuçları öğrenmek için tıklayınız..

12 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen ALES (Akademik pesonel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı) sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklandı.

 ALES sınav sonuçları açıklandı.. 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen  ALES sınavı ilkbahar dönemi sınav sonuçları 23 Mayıs tarihinde açıklandı. Sınav sonuçlarını sitemiz gazetea24.com'dan öğrenebilirsiniz.

12 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen ALES (Akademik pesonel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı) sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklandı. ALES İlkbahar dönemi sonuçları öğrenmek için tıklayınız..

  Adaylar, sınav sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilirler. ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanan her sınav sonuç belgesi üzerinde bir belge kodu bulunacak. Adaylar sınav sonuç belgelerini ilgili kurumlara ibraz ettiklerinde, ilgili kurumlar ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden bu belge üzerindeki belge kodu ve adayın TC kimlik numarasını kullanarak, adayın ibraz ettiği belgedeki sonuç bilgilerinin kontrolünü yapabilecekler.

ALES sonuçları için tıklayınız..

ÖSYM’den ‘Sonuç belgesi doğrulama sistemi’

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama” işlemini başlattı. Buna göre, sınav sonuç belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Doğrulama Kodu” basılacak. sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinde “Sonuç Belgesi Kontrol Sayfası” iletisiyle ulaşılabilinecek. 
Kurumlar, kendilerine müracaat eden TC kimlik numarası ve ÖSYM sınav sonuç belgesi üzerindeki bu belge kodunu kullanarak ilgili sınav sonuç belgesinin orijinal haline ulaşabilecek. Doğrulama işlemi yapabilecekler. Sonuç belgesi kontrol ve doğrulama işlemi geçmiş sınavlara yönelik olarak da yapılabilecek. Kurumlar tarafından sonuç doğrulamak amacı ile ÖSYM Bilgi Sistemi üzerinde yapılan tüm sorgulamalar silinemez ve değiştirilemez biçimde kaydedilecek ve sadece ilgili adayın söz konusu kod ile ilişkilendirilmiş olan tek bir sonucuna ulaşılması mümkün olabilecek.

Amaç, yanıltıcı bilgi sunmanın önüne geçmek

Sistem aracılığıyla, kurumların kendilerine sunulan belgelerin doğruluğunu adayların şifrelerini paylaşmadan kontrol edebilmeleri,
adayların kendileri dışında sonuç bilgilerini paylaşmak istedikleri kişilere (velisi veya öğretmeni gibi) şifresini paylaşmadan sonuçlarını görme şansı vermesi amaçlanıyor. 
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sınav sonuç belgelerinin adaylar tarafından değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukların önüne geçilmesi, 
bilgilerin değiştirilerek ilgili kurumların ve medyanın yanıltılmasının önüne geçilmesi, ÖSYM’nin web servis sistemine erişmek için gerekli olan yazılım geliştirme kapasitesi bulunmayan kurumların da sonuçları doğrulama imkanına kavuşması bekleniyor.


YORUMLAR