19 Nisan 2014 Cumartesi
   05.12.2012 22:51:14

ALES Sonbahar -2012 sınav sonuçları öğren(ÖSYM)

11 Kasım'da yapılan Ales Sonbahar dönemi sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?Alınan puanlar ne zamana kadar geçerli?

      2012 Ales 11 Kasım 2012 Saat 09.30'da başladı ve 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ALES'e girmek gerekiyor.

Geçen sene yapılan ALES sınavı sonuçları yaklaşık 1 ay içinde açıklanmıştı. 2012 ALES sınavı 11 Kasım 2012 tarihinde icra edildi. ALES sınav sonuçlarının 11 Aralık 2012 gününe kadar açıklanılması bekleniyor.
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılıyor.

Adaylar, sınav sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenebilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2012 - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi bugün gerçekleştirildi.

ALES Sonbahar Dönemi bu sabah, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek"te yapıldı. Saat09.30"da başlayan sınavda, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı. 3 saat süren sınav, 12.30"da sona erdi. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırmagörevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ALES"e girme zorunluluğu bulunuyor. Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES'e girmesi gerekiyor. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanattayeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmıyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçlarıkullanılıyor. Sonuçları 3 yıl geçerli olan ALES"e bir lisans programından mezun olabilecekdurumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabiliyor. ALES'e yabancı uyruklular da girebiliyor.

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!