Ak parti Fatih Belediye Başkan adayı kim oldu?

Ak Parti Fatih Belediye Başkan adayı Mustafa Demir oldu. Mustafa Demir Kimdir?

 Başbakan Erdoğan, belediye başkan adaylarını belirleme çalışmalarına Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda devam ediyor. Partinin Seçim Üst Kurulu'nun il il plaka sırasına göre devam ettirdikleri çalışmalarda sona aşamaya gelindi. İşte AK Parti'nin yerel seçimler öncesi İstanbul'un ilçelerinde göstereceği belediye başkan adayları:

 Bahçelievler: Osman Develioğlu
Güngören: Şakir Yücel Karaman
Fatih: Mustafa Demir
Kağıthane: Fazlı Kılıç
Pendik: Salih Kenan Şahin
Başakşehir: Mevlüt Uysal
Bayrampaşa: Atilla Aydıner
Esenyurt: Necmi Kadıoğlu
Avcılar: Bayram Şenocak
Maltepe: Edibe Sözen
Beyoğlu: Ahmet Misbah Demircan
Sarıyer: Sedat Özsoy
Kartal: Temurhan Yıldız,
Üsküdar:Hilmi Türkmen,
Şişli: Mukadder Başeğmez,
Tuzla: Şadi Yazıcı
Çekmeköy: Ahmet Poyraz
Başakşehir:Mevlüt Uysal
Maltepe: Prof. Dr. Edibe Sözen
Ataşehir: Nimetullah Topu

 MUSTAFA DEMİR KİMDİR?

1959 yılında Diyarbakır’da doğdu.

İlkokul’u Ergani’de, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı.

1979’da eğitime başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin Kurucu Başkanlığını yaptı.

1997 yılında DP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak Korkut Özal ile birlikte aktif siyasete başladı.

2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu Üyesi, 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

2004 Yerel Seçimleri’nde Fatih Belediye Başkanı seçildi. 2009 Yerel Seçimlerinde ise Fatih ile Eminönü birleşince Tarihi Yarımada Fatih’in 2.kez Belediye Başkanı oldu.

Ayrıca dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da yürüttü.

Göreve geldiği ilk günden bu yana ‘Sürekli yaşanabilir bir Fatih’ hayaliyle yola çıkan Mustafa Demir, insanın kimliğine ve kişiliğine katkıda bulunacak bir şehir oluşturma idealiyle belediyecilikte hizmet anlayışını farklı bir boyuta taşıdı.

Kentsel yenileme, eğitim, bilişim, tarihi eserlerin restorasyonu, sosyal belediyecilik gibi birçok alanda ilk ve örnek olacak projelere imza atan Demir, ‘Marka ve Akıllı Şehir’ oluşturma yönünde çalışmaya devam ediyor.

Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli üniversitelerde yerel yönetimler, halkla ilişkiler, kent bilgi sistemleri, kentsel yenileme, restorasyon gibi konularda ders veren Demir, tecrübelerini ve siyaset hayatında geçirdiği 17 yılın birikimini Ak Parti Siyaset Akademisi’nde de gençlerle paylaşıyor.

Başkan Demir, 2013-2016 yılları arasında UCLG-MEWA-Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Kongresi ‘Konseyi ve Yönetim Kurulu’ üyeliğine layık görüldü.

Sportif kişiliğiyle de tanınan Demir, 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Boğazını yüzerek geçti ve ‘Boğazı yüzerek geçen ilk belediye başkanı’ unvanının sahibi oldu.

Diş hekimi mesleğine halen aktif olarak devam eden Şule Hanım’la evli olan Demir, iki çocuk babası.

Demir, İngilizce biliyor. Siyasete, tarihe, sanata ve spora ilgi duyuyor.


YORUMLAR