16 Nisan 2014 Çarşamba
   17.08.2013 17:03:11

adeviye meydanı canlı izle, mısır izle, canlı yayın meydan mısır

El Feth Camisi'nden çığlıklar yükseliyor, dışarı çıkmayı başaranlar gözaltına alınıyor.

 Mısır'da gerilim tırmanmaya devam ediyor. El Fetih camiine sığınan göstercilere müdahale başlamış durumda. Mısır'da El Fetih camisinin içinde aralarında AA Muhabiri Hiba Zekeriya ve TRT Muhabiri Metin Turan'ın da bulunduğu 400 kadar kişi, camiden ayrılmak istiyor fakat dışarda saldırıya uğrama endişesi ile camide endişeli bekleyişlerine devam ediyor.


MISIR'DAN CANLI YAYIN İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CAMİYE MÜDAHALE BAŞLADI

Mısır güvenlik güçleri, El-Feth Camisi'ne gaz bombaları atarak müdahale etmeye başladı.

El Feth Camisi'nden çığlıklar yükseliyor, dışarı çıkmayı başaranlar gözaltına alınıyor.

Mısır'daki El-Feth Camisi'nden çıkmayı başaranlar suç gruplarının saldırısına uğruyor.

SİLAH SESLERİ GELİYOR

Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin içeride mahsur kaldığı Fetih camiinde silah sesleri geldiği bildirildi.

Cami içindeki göstericiler, telefonla televizyonlara yaptıkları bağlantılarda, dışarından içeriye ateş edildiğini ifade ediyor.

Caminin dışındaki gazeteciler de polisinde camiye doğru ateş açtığını aktarıyor.

Caminin içinden de dışarıya ateş edildiği iddia edilirken, henüz bu bilgiler doğrulanamadı.

Yaralı taşıyan adamı sniper'la vurdular

Ordu güçlerinin Mursi destekçilerine müdahalesi sonrası olayların tekrardan patlak verdiği Mısır’da yaralı bir göstericiyi taşımaya çalışan bir kişi sniperlı biri tarafından vuruldu. Amatör kameralar tarafından saniye saniye kaydedilen olayda ilk olarak çatışmalar sonucu yaralanan bir kişiye yardım edildiği görülüyor. Daha sonra bir gösterici yaralı şahsı omzuna alarak bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor. Tam bu sırada tek el ateş sesi duyuluyor ve yaralıyı taşıyan adam yere yığılıyor. Sniperlı bir kişi tarafından vurulduğu belirlenen adam ise acı içinde yerde kıvranıyor

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 Mısır'ın duran adamını böyle vurdular

Kurulan barikatların üzerine doğru giden insanlara asker ateş açtı. Bir şahsın asker tarafından karnından vurulma anı kameraya böyle yansıdı.

Helikopterden ateş edildi

Katliamın yaşandığı Mısır'da darbecilerin gözü adeta kana bulanmış durumda. Darbe karşıtlarının üzerine ateş eden askerler artık bununla da yetinmeyerek savaş meydanını andıran görüntülere imza atıyor.

Helikopterle insanların üzerine ateş eden askerler yüzlerce insanı kadın çocuk ayrımı yapmadan öldürüyor.

TÜRKİYE'DE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

 

Mısır’da günlerdir akan kana sessiz kalmak istemeyen ve sokağa dökülenlerin simgesi haline gelen Rabia El Adeviye Meydanına itafen dört parmak ile yapılan işaret, dün akşam saatlerinden itibaren Ülke Tv’nin logosunun yanında yer almaya başladı.

Rabia işareti’nin anlamı nedir?
Göstericiler bu simgenin anlamının Rabia kelimesinden geldiğini vurguluyor. Arapçada dördüncü ve dört anlamına gelen işaret Mısır meydanlarında özgürlüğün sembolü haline geldi. Göstericiler ayrıca bu işareti Sedat ve Muhammed’den 4. Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi için yapıyor. Ayrıca Tahrir Meydan’ın da zafer işareti yapan Mursi karşıtları içinde bu işareti kullanıyor.

BİLAL ERDOĞAN FATİH CAMİNDE EYLEME DESTEK VERDİ!

Fatih Camisi'nde Cuma namazı sonrası toplanan bir grup, Mısır'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı "Ne darbe, ne demokrasi biz ümmetten ve hilafetten yanayız". "Kahrolsun Sisi, Kahrolsun demokrasi geliyor hilafetin sesi" yazılı pankartların arkasında toplanan kalabalık tekbir getirdi, dua etti.

Grup içinden bazılarının "Demokrasi demokrasi dediniz ümmetin kanını emdiniz", "Demokrasinin döktüğü kanların hesabı sorulacak", "Demokrasi eşittir küfür sistemi" yazılı dövizler taşıdığı görüldü. 

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'le birlikte Cuma namazını Fatih Camisi'nde kılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan çıkışta protestoya denk geldi. 

Erdoğan, Mısır'da ölenler için kılınan gıyabi cenaze namazına arka saflarda yer tutatarak katıldı. Namazın ardından grup protestoya devam ederken Bilal Erdoğan cami avlusundan ayrıldı.

 

İBRAHİM TATLISES MISIR'A SERT TEPKİ GÖSTERDİ!

Batıya ve insanlığa haykırıyorum

 

Yaşanan olaylardan sonra çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Mısır’da sular durulmuyor. Ordu ve protestocular arasındaki gerilim de her geçen gün tırmanıyor. Son olarak geçtiğimiz gün yüzlerce insanın hayatının kaybetmesinin ardından çok sayıda sanatçı yaşananları kınayan mesajlar attı. Ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'de, Mısır'da yaşanan katliama büyük tepki gösterdi.  

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!