Küresel ısınmayı da Ergenekona yıkarlar

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasına Mustafa Balbayın sözleri damga vurdu. Balbay, Küresel ısınmayı ne zaman Ergenekona yıkacaklar merak ediyorum dedi.

GazeteA24.com » politika » Küresel ısınmayı da Ergenekona yıkarlar

İkinci Ergenekon davasının 82. duruşması başladı. Tutuklu sanık Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Kamuoyundaki en ufak bir gelişmeyi bu davadan bilme geleneği başladı. Küresel ısınmayı ne zaman Ergenekona yıkacaklar merak ediyorum dedi. Mahkeme başkanı ise, Mümkündür dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına gazeteci Tuncay Özkan ve Mustafa Balbayın da aralarında bulunduğu tutuklu 27 sanık ile tutuksuz yargılanan Noyan Çalıkuşu ve Hüseyin Keskin katıldı.

Tutuklu yargılanan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Özcan, Ersin Gönenci ve Mustafa Dönmez duruşmaya katılmadı.

Duruşmada usul hakkında konuşmak istediğini belirten tutuklu sanık Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, geçen 20 günde çok şeyin konuşulduğunu belirtti.

Balbay, Turgut Özalın oğlu babamı Ergenekon öldürdü dedi. Geçitlideki mayın saldırısına Ergenekonun işi denildi. Kamuoyundaki en ufak bir gelişmeyi bu davadan bilme geleneği başladı. Küresel ısınmayı ne zaman Ergenekona yıkacaklar merak ediyorum dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de Mümkündür diye konuştu. Bundan sonra yaşanacak her olayla karşı karşıya olduklarını ifade eden Balbay, davanın bu şekilde devam etmesinin bu tür olayları mümkün kıldığını kaydetti.

Balbay, Barış ortamı yaratılmak için bize burada tutulmamız rolü biçilmiş. Barış, akıllı insanların işidir. Kin turan bir insan değilim ama burada kin büyüyor dedi.

TUNCAY ÖZKAN DA KONUŞTU


Tutuklu sanık gazeteci yazar Tuncay Özkan da davanın tutuksuz sanıklarından emekli albay Arif Doğanın bir gazetede çıkan röportajına değinerek, Diyor ki Susurlukta meydana gelen kaza öncesinde Yalovada Çatlı ile konuştum. Arabada bir bakanın kızı vardı. Tuncay Özkana söyledim, yayınlamadı. Arif Doğan örgütün yöneticisi, bana talimat veriyor ama yayınlamıyorum. Bu nasıl örgüt? diye konuştu.

Konuşma hakkının sınırlandırıldığını ifade eden Özkan, bunun insanların dışarıda ve içeride konuşmamasına yönelik usul uygulaması olduğunu, bunun da Türkiyede ciddi infiale yol açacağını kaydetti.

Bunun üzerine, Başkan Şengün Bunu mahkememize karşı söylemeyin diyerek, sanıklara söz hakkı verildiğini ima etti.

Duruşma, tutuklu sanık Mehmet Ali Çelebinin savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

,

YORUMLAR