Emeklilik için yaşı bekleyenler

Bizler emeklilik için, gereken sigortalık süresi ve prim gün sayısını tamamlayan, 1999 yılında çıkan (4447 nolu kanun) ve 2002’ de yasallaşan (4759 nolu kanun) ile yürürlüğe giren Kademeli Yaş mağdurlarıyız.

GazeteA24.com » 4.kuvvet:okur » Emeklilik için yaşı bekleyenler

KAMUOYUNA DUYURULUR ...
...
Bizler emeklilik için, gereken sigortalık süresi ve prim gün sayısını tamamlayan, 1999 yılında çıkan (4447 nolu kanun) ve 2002’ de yasallaşan (4759 nolu kanun) ile yürürlüğe giren Kademeli Yaş mağdurlarıyız.

Bu kanunun, geriye doğru uygulanması sonucunda, kademeli yaşa dahil edilerek, hepimizin emekliliği 3,10 yıl uzamıştır.

Halbuki 1999 yılı ve öncesi, kanun uygulamasına göre, Erkeklerde 25 yıl, Bayanlarda 20 yıl hizmet, 5.000 prim gün ödemesi, emeklilik için gerekli kural idi.

Bizler, YASANIN, GERİYE DOĞRU, HAKSIZ BİR UYGULAMA SONUCUNDA, ciddi mağduriyet yaşamaktayız.

40,45 yaş üstü insanlarız. Aramızda 9500 İLE 10.000 gün prim ödeyen VE EMEKLİ OLAMAYAN arkadaşlarımız var,Çoğunluğumuz işsiz ve sağlıktan da yararlanamıyoruz.Bu koşullarda, ailemize ve topluma nasıl sağlıklı ve pozitif yaklaşabiliriz.

Mevcut ortamda, yaşımızdan dolayı, 

-YAŞLISINIZ DEYİP, İŞE ALINMIYORUZ.

-YAŞINIZ, EMEKLİLİK İÇİN GENÇ DENİP, EMEKLİ DE EDİLMİYORUZ.

Ne yapacağımızı şaşırdık….

Kademeli yaş uygulaması sonucunda, emekliliği uzayan bizlerin, emekli edilmesi halinde, yerimize, yeniden, GENÇ istihdam sağlanacağını ve bu sayede işsizliği bir nebze azaltacağı düşüncesindeyiz.

Bu amaçla, Facebook‘ta yaklaşık 27.000 bin üyesi olan (sayımız her geçen gün artıyor) bir grup kurduk.

Bu davamızla ilgili, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, emeklilik yaşının yükseltilmesi nedeniyle prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen yaşa takılanların emekli olması için yasa teklifi hazırladı.

“26.10.2011 tarih ve 84 sıra numarası ile, TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini öngörüyor. Buna göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan erkek ise adına 9 bin gün, kadın ise 7 bin 200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olanlar; yürürlükteki yasanın hükümlerine bakılmaksızın düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvurmaları halinde yaşlılık aylından yaralandırılacak.”

Bu yasa teklifinde önerilen, 1999 yılı ve öncesi çalışanlar için prim gün sayısı çok yüksek olup, prim gün sayılarının düşürülmesi yada eksik olan primlerin tamamlanması için bir çözüm getirilmesi gerekli. Aksi halde, bu yasa teklifine göre çok az arkadaşımız emekli olacaktır.

Bu uygulamanın daha adaletli olması için bu yasa teklifinin 1999 yılı öncesi prim gün ve yılını tamamlayanların hepsine uygulanmalıdır. Sizlerin, bu haksız uygulamayı ve mağduriyetimizi ortadan kaldırarak, çözüm bulacağınızı ümit ederiz. OCAK /2012

Saygılarımızla

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR Grubu (facebook)

ADNAN ÖZKAN

,

YORUMLAR