29 Haziran 2013 Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları MEB, 29 Haziran Ehliyet Sınavı Soruları, 29 Haziran Ehliyet Sınavı Cevap Anahtarı, 29 Haziran Ehliyet sonuçları

29 Haziran Ehliyet Sınav Soruları Online Çözümü, 29 Haziran Ehliyet Sınav Soruları Yanıtları Meb, 29 Haziran Ehliyet Sınav Soruları Cevapları Pdf, 29 Haziran Ehliyet Sınav Soruları Sonuçları Online

Binlerce yeni sürücü adayının büyük bir merakla girdiği 29 haziran ehliyet sınavı nihayet bitti. Trafik, Motor ve ilkyardım gibi teorik konuklarda sınavda karşılarına gelen sorularla ter döken adayların soruların %70’ini doğru yanıtlaması durumunda sınavı kazanmış sayılacaklar.

SINIVALAR DAHA ÇOK DİREKSİYONA YOĞUNLAŞIYOR
Teorik konularda %70’i geçen sürücü adaylarını bekleyen bir diğer önemli aşama ise direksiyon sınavı olacak. Adayların özellikle çok zorladığı ve ehliyet alma sürecini gereğinden fazla uzatan dişreksiyon sınavının da daha çok gerçek trafikte yapılmaya başlanması ise adayların korkulu rüyası haline gelmiş durumda.

TEORİK DERSLER AZALIYOR
Hazırlanan yeni taslakta teorik ders saati ve sınavda çıkacak soru sayısının azaltılması ve bunun yerine direksiyon sınav süresinin uzatılması kurslara da akın başlatmış durumda. Zira şu an direksiyon sınavı 15 dakika sürüyor ve bu eski yöntemde de pek çok konu zaman darlığından dolayı sürücü adaylarına sorulmuyor.

29 hazirandaki sınavlardan geçenleri bekleyen direksiyon sınavı sağlayacağı bu avantajla adayları daha da heyecanlandırıyor.

MEB tarafından organize edilen direksiyon sınavları ise 13-14, 20-21 ve 27-28 temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

29 HAZİRAN EHLİYET GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI-TIKLA ÖĞREN 

ÇIKMIŞ SORULAR VE ÇÖZÜMLERİ

02 Şubat 2013 Çıkmış ehliyet sınav soruları için tıklayınız...
16 Mart 2013 Çıkmış ehliyet sınav soruları için tıklayınız...
13 Nisan 2013 Çıkmış ehliyet sınav soruları için tıklayınız...

DİREKSİYON SINAVINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.
2. Durakladığınız veya park ettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsüz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.
10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.
11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.
12. Durma, duraklama, park etme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.


YORUMLAR