2014 memur maaşları, 2014 memur zamları

Maliye bürokratlarından edinilen bilgiye göre hükümet toplu sözleşme masasına 2014 yılı için yüzde 3+3 maaş zammı teklifiyle oturacak.

Maliye Bakanlığı, 2.5 milyon memurun beklediği 1 Ağustos’ta başlayacak zam pazarlığı için hazırlıklarını tamamladı. İki haftadır toplu sözleşmede belirlenecek zam oranı için çalışan Bakanlık bürokratları, pazarlık masasına enflasyon hedefi ile geliyor. Memura 2014 yılı için yüzde 5 olarak öngörülen enflasyon hedefini teklif etmeye hazırlanan bürokratlar pazarlık masasında bir puanlık daha artışa gitmeyi planlıyor. Maliye’den edinilen bilgilere göre ekonomi yönetimi iki yıl geçerli olacak zam teklifinde yüzde 3+3 oranında anlaşmaya varmayı hesaplıyor. 2014 yılında kamu işçisine birinci ve ikinci altı aylık dönemler için yüzde 3+3 oranında fark verilmesi de görüşmelerde belirleyici olacak. Pazarlık masasında sürpriz bir artışa gidilmeyerek Merkez Bankası’nın 2014 yılı enflasyon hedefinin yanı sıra artan personel giderlerine de vurgu yapılacak. Eşit işe eşit ücret kapsamında personel giderlerinin bu yıl sonunda 90 milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor.

Varlık barışında süre 3 ay daha uzayacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün sona erecek olan varlık barışı uygulamasına dair sürenin üç ay uzatılması için kararnamenin Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini söyledi. İlgili yasada, Bakanlar Kurulu’na süreyi üç aya kadar uzatma yetkisi var.


YORUMLAR