2013 yılında maaşlarda ne kadar artış olacak? Memur maaşları ne kadar yükselecek? Enflasyondan ne kadar zam gelecek?

Memurların dört gözle bekledikleri 2013 yılı maaş zamları ne kadar olacak? Acaba ne kadar zam alacağız?

 Ocak ayına girmemize sayılı günler kala binlerce çalışanın aklında şu soru var, ‘Acaba ne kadar zam alacağız?’ Hay Group Türkiye’nin 30 sektörde yaptığı araştırmanın sonuçları çok şaşırttı…

Hay Group Türkiye’nin 30 sektörde yaptığı araştırma, 2013 yılı ücret zamlarına ışık tuttu.

BİNLERCE ÇALIŞANIN VERİLERİ DERLENDİ

Buna göre; çalışanların zam oranının 2013 yılında ortalama yüzde 8 olacağı düşünülüyor. Hay Group Türkiye, 34 sektörde 2012′deki ücret artış oranları ile 30 sektörde 2013 yılında yapılması öngörülen ücret zamlarını araştırdı. Araştırmayla Türkiye’de 811 şirketin ve bu şirketlerde çalışan 530 bin çalışanın verileri değerlendirildi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI AÇIKLANDI

Para dergisinde yer alan araştırmanın sonuçlara göre; bu yıl en yüksek ücret artışı,yüzde 10.9 ile araç kiralama sektöründe gerçekleşti. Onu sırasıyla yüzde 10.5, yüzde 10.2 ve yüzde 10.2 ile otomobil parçaları, otomobil bayileri ve bankacılık sektörleri takip etti. Bu yıl en düşük ücret artışı alan sektör ise yüzde 6.8 ile eticaret oldu. Araştırmaya katılanların tahminlerine göre, 2013 yılında en yüksek ücret zammı yüzde 9.2 ile perakende sektöründe gerçekleşecek. Bunun nedeni, sektörde beklenen agresif büyüme…

Sektörde bu yıl gerçekleşen ücret artışı yüzde 9 olmuştu. 2013′te en düşük ücret artışıysa yüzde 7.5 ile mülk yönetimi, lojistik ve inşaat malzemeleri sektörlerinde gerçekleşecek. Bunun başlıca nedenlerinden biri, adı geçen sektörlerde geçen yıl yüksek ücret artışları olması. Örneğin lojistik, geçen yıl en yüksek ücret artışlarının yapıldığı sektörlerden biriydi.

GÖZLER ENFLASYONDAN GELECEK ZAMDA

Araştırma, ücret artışları belirlenirken, ne tür faktörlerin dikkate alındığını da gözler önüne serdi. Buna göre; ücret artışlarının belirlenmesinde göz önünde bulundurulan başlıca faktör, kişisel performansla iş sonuçlarına gösterilen katkı. Şirketlerin yüzde 87′si ücret artışlarının adil bir şekilde farklılaştırılmasında kişisel performanstan yararlanıyor. Bu kriteri yüzde 78 ile ücretlerde, pazarda rekabet edebilirlik takip ediyor. Enflasyon oranı, kesinlikle dikkate alınan bir etken. Şirketlerin yüzde 68′i ücret artış bütçelerini belirlerken, enflasyondan yararlandıklarını ifade ediyor.

2013 YILI ÜCRET ARTIŞ TAHMİNLERİ (%)

Tüm şirketler …………………….. 8
Yabancı şirketler……………….. 8
Türk şirketler ………………………. 8
Perakende………………………. 9.2
Otomotiv distribütörleri …… 9.1
Profesyonel hizmetler ………. 9
Metal…………………………………. 9
Hızlı tüketim malları ………. 8.9
Elektrik-elektronikotomasyon …………………….. 8.8
Lastik üretimi …………………. 8.8
Otomotiv yan sanayi………. 8.7
Bilişim-telekomünikasyon …. 8.7
Madencilik …………………….. 8.5
Araç kiralama…………………. 8.5
Petrokimya ve gaz………….. 8.2
Kimya………………………….. 8.1
Çağrı merkezi ……………… 8.1
Holdingler………………………… 8
Ambalaj ……………………………. 8
İlaç …………………………………… 8
Eğitim ………………………. 8
e-ticaret……………….. 8
Sigorta…………………. 8
Emeklilik ……………… 8
Dayanıklı tüketim malları …. 8
Bankacılık ………………………… 8
Tekstil ……………………………… 8
Enerji……………………………….. 8
Otomotiv ana sanayi …… 7.8
Yapı malzemeleri……………. 7.5
Lojistik……………………………. 7.5Çalışan


YORUMLAR