2013 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak. İşte Ali Demir'in açıklamaları

İşte Ali Demir'in açıklamaları ÖSYM Başkanı Ali Demir, 3 hafta içinde açıklanan YGS sonuçlarının bu sefer daha erken açıklanabileceğini söyledi. YGS ne zaman açıklanacak.

 İşte Ali Demir'in açıklamaları 

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 3 hafta içinde açıklanan YGS sonuçlarının bu sefer daha erken açıklanabileceğini söyledi.

Demir, "Tüm adaylarımıza başarılar diliyorum. Sınavda görev yapan görevlilere, ÖSYM ailesine ve emniyet görevlilerine, mülki amirlerine teşekkür ediyorum. YGS sonuçları ortalama 3 haftada açıklanıyor ama biz daha erken açıklamaya çalışacağız" diye konuştu.

YGS'de 140-180 arasında puan yapanlar, meslek yüksekokulu ön lisans programları ve açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanlar ise, LYS'ye girmeye hak kazanacak.

Tüm Türkiye’de ÖSYM tarafından 24 Mart 2013 Pazar günü gerçekleştirilen YGS’de adaylar sınavda sorulan soruları TRT’de yapılan programlar aracılığıyla öğrendi. Soruların detaylı çözümlerini görerek ve dinleyerek öğrenme şansını ilk kez yakaladı.

YGS 24 MART SORU VE CEVAPLARINI İNDİR-TIKLA İNDİR

Binlerce aday tv’de canlı yayınla ilk kez verilen bu hizmet sayesinde doğru ve yanlışlarını hesaplama yakalamış oldu. Gazetea24 olarak netlerini öğrenen adaylara alacakları muhtemel net puanları da biz puan hesaplama robotuyla öğrenme imkanı sunduk.

Gözler şimdi de ÖSYM’den yapılacak açıklamalara çevrilmiş durumda. Zira online sınav sonucu dönemine girilmesiyle birlikte hızlıca okunabilen cevap anahtarlarına rağmen sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. Pek çok kaynaktan sınav sonuç açıklama tarihiyle ilgili farklı bilgiler geçse de en önemli merci ebetteki ÖSYM.

Kurumdan bu konudaki ilk sinyal ise hemen sınavdan sonra kurumun bizzat tepesindeki kişiden gelmişti. ÖSYM Başkanı Ali Demir sınav yapıldıktan hemen sonra açıklama yaptı. Ali Demir ÖSYM 2013 YGS sınav sonuçlarının açıklanmasının maksimum 3 hafta süreceğini müjdelemişti.

Başkan Demir, 2. Önemli açıklamayı ise çok daha yakın bir zamanda katıldığı bir tv programında yaptı.

ÖSYM BAŞKANI ALİ DEMİR, TRT CANLI YAYININDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:
"Tüm adaylarımıza başarılar diliyorum, geçmiş olsun diliyorum. Sınavda yer alan görevlilere, ÖSYM ailesine ve emniyet görevlilerine, mülki amirlerine teşekkür ediyorum. YGS sonuçları ortalama 3 haftada açıklanıyor ama biz daha erken açıklamaya çalışacağız."

Başkan Demir böylelikle 3 haftaık süreyi 2. Kez açıklamış oldu.
20103 ygs sınav sonuçları

YGS’DE SİSTEM NASIL İŞLİYOR
YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanlarıyla bir yükseköğretim programını tercih etme (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’lere girme hakları bulunmuyor.

YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS’de 140 ve 180 arasında puan alanlar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlarıyla açık öğretim programlarını tercih edebilecek. 

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanlar, LYS’lere girme hakkı kazanacak. Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor.

 

  


YORUMLAR