KPSS başarı sıralaması yayınlandı, KPSS önlisans 2012 tercih işlemleri ne zaman yapılacak?

Branş sıralamasının faydası nedir?KPSS Memur alımında nasıl bir süreç izleniyor ?Genel sıralama ve Branş sıralaması hakkında kısa bilgi.2014 yılına kadar diğer memur alımları ne zaman yapılacak ?

  2012 KPSS 'ye girmiş olan adaylar için önemli uyarı! KPSS Önlisans ve Ortaöğretim'e giren memur adayları alan bazında sıralamalarını T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile öğrenebilecekler. ÖSYM 'den yapılan açıklamada şöyle denildi;

"22 Eylül 2012 tarihinde ön lisans düzeyinde, 23 Eylül 2012 tarihinde ortaöğretim düzeyinde yapılan 2012 KPSS Ortaöğretim önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan bazında kendi sıralamalarını, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girip, 2012 KPSS Ortaöğretim önlisans sınavını seçerek Program/Alan Bazında Sıralama sayfasından öğrenebileceklerdir.

Bu uygulama adayların KPSS tercihlerinde yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiştir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Adaylara duyurulur."

2012 KPSS Ortaöğretim ve önlisans sonuçlarının açıklanmasının ardından memur adayları artık 2012 KPSS Tercihlerini beklemekteler. Bu konuda KPSS tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağını merak edenler için söyleyelim: KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından tercihlerin başlayacağı tarih olan 19 Kasım 2012'de yayınlanacaktır.

ÖSYM KPSS 2012 2 tercihlerini 19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında alacaktır. Öğretmenlik hariç KPSS Puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldır.

2014 yılına kadar diğer memur alımları ne zaman yapılacak ?

Memur alımları Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenir. Bu yıl için ilk memur alımları Haziran'da yapıldı, ikincisi yukarıda belirttiğimiz gibi kasım'da yapılacak. 2013 yılı için memur alımları OCAK 2013'te açıklanacaktır.

KPSS Memur alımında nasıl bir süreç izleniyor ?

Yukarıda belirttiğimiz tarihlerde ihtiyaçlar belirleniyor ve KPSS puanınızla tercihinizi yaptıktan sonra sonuçları bekliyorsunuz, yüksek puanların her zaman önceliği vardır. Sonuç açıklandığında ek bir sözlü mülakat olmadan çalışmaya başlıyorsunuz. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmaz.

Kasım ayında yapılacak memur atamalarında KPSS önlisans, Ortaöğretim ve Lisans mezunlarına yönelik kadrolar yer alacaktır. Tercihler ÖSYM başkanlığınca 19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında alınacak ve tercih kılavuzu 19 Kasımda yayınlanacaktır. Atanacak memur sayısıhakkında kesin bir açıklama yok ancak geçmiş yılların ortalaması ve bu yılki yoğunluk göz önüne alınırsa 17-20 bin arası memur atanabilir

Atanacak memur sayısı Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenecektir. Muhtemelen kasım ayı başında kesin rakamlar kamuoyuna duyurulacaktır.

KPSS 2010/2'de 6 bin 560, KPSS 2011/1'de 17 Bin 91, KPSS 2011/2'de 8 Bin 234, KPSS 2012/1′de ise 17 bin 482 kişilik memur alımı yapılmıştı.

22 Eylül 2012 tarihinde ön lisans düzeyinde, 23 Eylül 2012 tarihinde ortaöğretim düzeyinde yapılan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan bazında kendi sıralamalarını, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girip, 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavını seçerek Program/Alan Bazında Sıralama sayfasından öğrenebileceklerdir.

Bu uygulama adayların tercihlerinde yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiştir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Genel sıralama ve Branş sıralaması hakkında kısa bilgi
Adayların sınav sonuç belgelerinde "genel sıralama" bilgileri yer almaktadır. Bu sıralama, "sınava giren tüm adaylar" arasında adayın kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Bu sıralamaya tüm bölümler dahildir. 2001 ve 3001 kodlarının yer aldığı kontenjanları tercih edecek olan adaylar için önemli olan sıralama budur.

Branş sıralaması ise adayların "mezun oldukları bölümden sınava giren adaylar arasında kaçıncı sırada olduğunu" göstermektedir.

Branş sıralamasının faydası nedir?
Branş sıralaması tercih yapacak olan adayların önünü görmesini sağlayan çok önemli bir veridir. Bu sayede adaylar atanıp atanamayacakları hakkında öngörüde bulunmakta ve buna göre kendilerini ve geleceğe yönelik planlarını (askerlik, nişan, evlilik, çalıştıkları işten ayrılmak gibi) ayarlamaktadırlar.

2010 sınavının branş sıralamaları çok geç yayınlanmıştı
2010 yılı KPSS önlisans/ortaöğretim sınavı 2010 Kasım'da yapılmış ve sonuçlar aralık ayında açıklanmıştı. 2010 yılı için branş sıralamaları ise 16 Eylül 2011'de yani önlisans sınav sonuçlarından neredeyse bir yıl sonra açıklanmıştı.

Ortaöğretim (lise) branş sıralamaları hiç yayınlanmadı
Üstelik 16 Eylül 2011'de verilen branş sıralamalarında lisans ve önlisans branş sıralamaları açıklanmış olup, ortaöğretim(lise) branş sıralamaları yayınlanmamıştı.

Alan kontrolü yapılmaması nedeniyle her yerleştirmede yüzlerce kadronun boşa gitmesi ve yüzlerce adayın mağduriyeti gibi olumsuzluklarla karşılaşan lise düzeyi adaylar branş sıralamaları konusunda da ihmal edilmiştir.

2012 KPSS lisans (4 yıllık) branş sıralamaları hemen yayınlandı
2012 KPSS lisans sonuçları 11 Ağustos'ta açıklandı. Bunun ardından 13 Ağustos'ta yani hemen 2 gün sonrasında lisans branş sıralamaları yayınlandı.

2012 önlisans ve lise branş sıralamaları da bir an önce yayınlanmalı
Merkezi yerleştirmeler ise 19-28 Kasım arasında yapılacak. Adaylar branş sıralamalarını göz önünde bulundurarak online olarak tercih yapacaklar. Bu yüzden ÖSYM'nin branş sıralamalarını bir an önce yayınlaması adayların yararına olacaktır.

2012 KPSS'ye girenler memur adaylar mezun oldukları alan bazında sıralamalarını T.C. kimlik numarası ve şirfreleri ile öğrenebilecekler. Uygulama ÖSYM'nin web sitesinden yapılan bir açıklama ile duyuruldu. Adayların tercihlerine yardımcı olma amacıyla geliştirilen uygulamada görüntülenen sayfalın belge niteliği taşımadığı da açıklamada yer aldı.

Memur olma şansınızı hesaplayabilirsiniz!

ÖSYM'nin web sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

22 Eylül 2012 tarihinde ön lisans düzeyinde, 23 Eylül 2012 tarihinde ortaöğretim düzeyinde yapılan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan bazında kendi sıralamalarını, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girip, 2012-KPSS Ortaöğretim önlisans sınavını seçerek Program/Alan Bazında Sıralama sayfasından öğrenebileceklerdir.

Bu uygulama adayların tercihlerinde yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiştir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.


YORUMLAR