PEDAGOJİK FORMASYON SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2013-2014

pedagojik Formasyon sonuçları için ÖSYM'den gelecek haber bekleniyor. Öğretmen adayları Formasyon sonuçlarının hala açıklanmamasına tepkili.2014 pedagojik formasyon sonuçları ne zaman açıklanacak.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı için getirilen ALES şartının ardından. Formasyon almak isteyen öğrenciler ALES’e girdiler. Sınava girdikten sonra tercih yapan adayların 6 Aralık 2013 tarihinde tercih işlemleri son buldu. Pedagojik formasyon eğitimi almak isteyen adaylar pedagojik formasyon veren üniversiteler için yaptıkları tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak içerisinde bekliyor. Pedagojik Formasyon haberleri ve pedagojik formasyon hakkında öğrenmek istedikleriniz. İstanbul Üniversitesi Pedagojik formasyon Sertifika Eğitimi.

Resmi olmayan bilgiye göre tercih sonuçlarının 24 Ocak’ta açıklanması bekleniyor.

PEDAGOJİK FORMASYON SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


Pedagojik Formasyon ve Eğitim Pedagojisi

Pedagojik formasyon nedir?Pedagoji kelime İngilizce “Pedagogy” kelimesinden gelmektedir. Türkçe karşılığı ise “ eğitim bilimi ve teorisi”dir.Öğretmen adaylarını öğrenmene açık bireylere bilgi aktarımı konusunda donatan bu eğitim ile öğrenci ve öğretmen ilişkilerinin daha güçlü olması amaçlanmıştır. Yükseköğrenim Kurumu tarafından 2010-2011 yılları arasında Pedagojik Formasyon Eğitimi getirilmiştir. Bu dönem öncesinde eğitim fakültesi mezunları tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmenliğe adım atıyorlardı. Pedagojik Formasyon Dersleri sırasında öğrencinin yaşı, cinsiyeti, gelir, düzeyi, algı kapa sitesi gibi pek çok kriteri göz önünü alarak değerlendirme sürecinde öğretmene yol gösteren bilgileri ve deneyimleri kapsamaktadır.

Pedagojik Formasyona Ales Zorunluluğuna Tepki Yağdı

Pedagojik formasyon nasıl alınır? 2013-2014 Eğitim öğretim dönemi itibariyle YÖK’ün açıklaması doğrultusunda lisans programlarından mezun olan ve öğretmenlik sertifika programına katılmak isteyenler için ALES şartı getirildi. Yani adayların öncelikle ALES’e girerek geçerli bir not aldıkları doğrultuda yerleştirilecekleri duyuruldu. Öncesinde başarı notu kriter olarak değerlendirilere yapılan Pedagojik Formasyon Sertifika Programına yerleştirmelerde bundan sonra ALES sınav puanı etkili olacak. Kasım’da yapılan ALES sınavının açıklamayla çok yakın tarihlerde olması adayların tepkisine yol açtı. Kararın bu seneyi kapsamamsı gerektiğini söyleyen adaylar bunun haksızlık olduğunu belirtti.

 


YORUMLAR