19 Nisan 2014 Cumartesi
   15.12.2013 09:21:11

KYK SONUÇLARI ~ KYK 2013-2014 ÖĞRENİM KREDİSİ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

2013- 2014 KYK Burs ve kredi sonuçları ne zaman belli olacak? KYK Burs ve öğrenim kredisi sonuçları heyecanla bekleniyor
2013- 2014 KYK Burs ve kredi sonuçları ne zaman belli olacak? KYK Burs ve öğrenim kredisi sonuçları heyecanla bekleniyor. KYK ( Kredi ve Yurtlar Kurumu) burs ve öğrenim kredisi sonuçlarından sonra ilk burs ne zaman verilecek ? İşte KYK Sonuçları , KYK Burs Sonuçları ne zaman açıklanacak ve KYK hakkında tüm detaylar... KYK burs ve kredi sonuçları 2013-2014 Öğrenim kredisi sonuçları ne zaman açıklanacak? 2013-2014 KYK Burs ve Öğrenim kredisi sonuçları ne zaman açıklanacağı konusu merak konusu oldu. Öğrencileri büyük heyecan sardı.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu resmi twitter sayfasında yapılan açıklamada 2013-2014 KYK Burs ve Öğrenim kredisi sonuçları 15 aralık 2013 tarihinden önce açıklanacağı duyuruldu. Tam tarihi ise Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç açıklayacak diye belirtildi. Ödemeler ise Ocak ilk haftasında yapılacağı belirtildi.

2013-2014 KYK Burs Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!
KYK BURS VE KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?
o Ön lisans öğrencileri ,
o Lisans öğrencileri ,
o Açık Öğretim öğrencileri,( Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
o İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
YÜKSEK LİSANS, DOKTORA, MASTER ÖĞRENCİLERİ ÖĞRENİM KREDİSİ VEYA BAŞBAKANLIK BURSU ALABİLİRLER Mİ?
o Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

KYK BORÇ, KYK BORÇ SORGULAMA
Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek.
Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.
Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdanı ile bakanlığa başvurması yeterli olacak.
Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi faydalanacak
YURTLAR DA BEDAVA
Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak.
Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak.
Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek.
Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek.
Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.
KURUMDAN İLK DEFA BURS / ÖĞRENİM   KREDİSİ ALMAK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞ VE İŞLEMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerin burs/öğrenim kredisi müracaatları, ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra Kurumu www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.
Burs nedir ?
T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.
Kurum T.C. vatandaşı yurt içinde yüksek öğrenim gören öğrencilere burs/öğrenim ve katkı kredisi*, yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere burs/öğrenim kredisi vermektedir.
29.08.2012   tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı '2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır'   hükmüne amirdir.
Öğrenim Kredisi nedir?
Yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Katkı Kredisi nedir ?
Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.
Ancak, 29.08.2012   tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı '2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır'   hükmüne amirdir. Bu sebeple     Kurumumuzca da katkı kredisi verilmemektedir.

2013-2014 KYK Burs Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!
Katkı kredisi borcu; öğrenci adına öğretim kurumu hesaplarına ödenen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Burs/ öğrenim ve katkı kredisi ile ilgili soru ve sorunları olan öğrenciler;
Posta ile: Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA
Elektronik Posta ile: http://eyurtkur.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/krediMailGiris.do alanına girerek
Telefon ile: 444 19 61 numaralı Çağrı Merkezimizden gerekli bilgileri alabilirler

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!