21 Nisan 2014 Pazartesi
   18.11.2013 13:05:51

ANKARA İSTANBUL YHT NE ZAMAN AÇILIYOR? ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Binali Yıldırım Ankara-İstanbul arası YHT hattı için açılış tarihi verdi
Binali Yıldırım Ankara-İstanbul arası YHT hattı için açılış tarihi verdi. Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren i ne zaman açılıyor? YHT ne kadar olacak?   Tweet  
Binali Yıldırım Ankara-İstanbul arası YHT hattı için açılış tarihi verdi. Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren i ne zaman açılıyor?

Ulaştırma, Denicilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının ne zaman açılacağını açıkladı. Toplam 9 durak olacak YHT hattı Şubat ayında açılıyor.

Ankara İstanbul YHT hattının durakları nereler?

Ankara dan İstanbul a giderken sırasıyla Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit ve Gebze den geçerek Pendik e varacak. Bu yolculuk 3 saat sürecek.

Ankara İstanbul arası yht ile 3 saat sürecek. 533 kilometrelik YHT hattı ile vatandaşlar ucuza ve zaman kaybı olmadan yolculuk yapabilecek.

Ankara İstanbul YHT hattı son durak ile Marmaray a entegre edilecek.

Uçakla rekabet edebilecek olan YHT ile seyahat zaman açısından havayoluyla ulaşımın avantajlarını da sunacak.

Ankara-İstanbul arasında uçakla yolculuk yapan bir vatandaşın kalkıştan ortalama 45 dakika önce Esenboğa Havalimanı na varması gerekiyor. Havalimanına seyahat toplu taşımayla yaklaşık 45 dakika sürerken, uçakla Sabiha Gökçen e yapılan yolculuk sonrası havaalanından çıkış 1 saate ulaşabiliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı ndan Kadıköy e ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü düşünüldüğünde uçakla Ankara dan başlayan yolculuk ortalama 3-3,5 saate ulaşıyor. Ancak özellikle İstanbul trafiği ve öngörülemeyen uçak rötarlarının eklenmesiyle bu süre bazı seferlerde 4 saate yükselebiliyor.

Ankara dan İstanbul a YHT ile ulaşım süresine bakıldığında ise başkentteki hafif raylı sisteme entegre Ankara Garı na ulaşım, yaklaşık 20 dakika alıyor. Ankara dan İstanbul daki son YHT istasyonu Pendik e ulaşımın 3 saat, Pendik ten Kadıköy e varışın ise banliyö ile yaklaşık 40 dakika sürmesi halinde YHT ile ulaşım toplamda 4 saati alacak.

Sonuç olarak Ankara-İstanbul arasındaki mesafeyi kat etmede iki ulaşım türü arasında rekabet yaşanması öngörülüyor.  

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!